Rozwój zajazdu „Pastewnik“

W kończącej się kadencji Burmistrz Miasta Przeworska Leszek Kisiel zainwestował środki z UE w rewitalizację Zajazdu Pastewnik przenosząc na jego teren zabytkowy dom z ul. Tkackiej 1, przygotowując go pod kolejne miejsca noclegowe i izbę tkacką.

Dla potrzeb turystycznych wyburzono stare i wybudowano nowe estetyczne i funkcjonalne sanitariaty dla turystów karawaningu, służące również w trakcie imprez plenerowych. Wybudowany został cieszący się dużą popularnością zadaszony grill. W ramach współpracy gmin skupionych w Stowarzyszenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego – MOF Jarosław – Przeworsk planowany jest kolejny etap budowy miejsca rekreacji, wypoczynku i turystyki. W ramach tego projektu planowane są:

• adaptacja tzw. wyspy i zakola wodnego Mleczki do budowy przystani kajakowej-pomostu dla korzystających z kajaków i sprzętu wodnego,
  • prace regulacyjne i odmulające koryto rzeki w obrębie wyspy,
  • budowa przystani kajakowej – zejścia do rzeki – w górnym biegu Mleczki,
  • przebudowa istniejącego budynku stodoły na świetlice turystyczną z niezależnym węzłem sanitarnym i socjalnym,
  • przebudowa istniejącej zadaszonej wiaty dla potrzeb magazynowania sprzętu kajakowego i gospodarczego,
  • zakup kajaków, naczepy kajakowej i samochodu/busa do transportu turystów,
  • wyodrębnienie strefy rekreacji dla dzieci,
  • utworzenie strefy karawaningu dla turystów,
  • wyposażenie terenu parkingowego i placu wewnętrznego w urządzenia obsługi camperów, np. zlewnie ścieków, zasilania w wodę i prąd,
  • modernizacja budynku kuchni turystycznej oraz wymiana pokrycia dachowego gontowego,
  • adaptacja budynku Domu Gackiego dla potrzeb przystani, szatni, biura projektu, miejsc noclegowych, obsługi bazy miejsc postojowych camperów,
  • budowa kortu tenisowego za Dworem z Krzeczowic,
  • zmiana sposobu ogrzewania ciepłej wody użytkowej oraz centralnego ogrzewania w budynkach Domu Gackiego, Domu Sowińskiego, Domu Maślarza, Karczmy Pastewnik obejmująca wykonanie zasilania gazowego, wewnętrznych instalacji gazowych i wod-kan oraz odprowadzenia spalin,
  • przebudowa nawierzchni parkingów i placów wraz z odwodnieniem, oświetleniem i monitoringiem bezpieczeństwa.

Docelowo planowane jest przeniesienie kolejnego drewnianego zabytkowego domu z ul. św. Jana. Realizacja inwestycji przyczyni się do wzbogacenia Zajazd Pastewnik o nowe elementy turystyczno-rekreacyjne. Środki na tę inwestycję chcemy pozyskać w ramach planowanych naborów wniosków z programów regionalnych województwa.