piątek, 18 czerwca 2021
Strona głównaAktualnościDEKLARACJA DOSTĘPNOŚCIBIPKontakt


KOLEJKA WĄSKOTOROWA
KOLEJKA WĄSKOTOROWA.

Linia kolejki łączy stację kolei normalnotorowej oraz byłą cukrownię w Przeworsku z położonym w dolinie Sanu Dynowem. Przebiega doliną rzeki Mleczki przez Urzejowice, Kańczugę, Manasterz, Hadle Szklarskie, Jawornik Polski oraz doliną potoku Szklarka przez Szklary i Bachórz. Niezwykle malownicza 46-kilometrowa trasa przecina dwa mezoregiony: Podgórze Rzeszowskie i Pogórze Dynowskie. Kolej wąskotorowa o rozstawie szyn 750 mm wybudowana została przez Galicyjskie Towarzystwo Przemysłu Cukrowniczego w Przeworsku. Planowano doprowadzić ją aż do Sanoka. Służyć miała głównie do przewozu buraków z terenu Pogórza Dynowskiego do cukrowni w Przeworsku oraz innych płodów rolnych, drewna, żwiru i kamienia. Budowę rozpoczęto w 1890 r., zakończono w 1904 r. Linia biegnie w dużej części nasypem ziemnym chroniącym torowisko przed wylewami rzeki Mleczki. Przy trasie kolei usytuowano 7 budynków stacyjnych z czasu jej budowy oraz szereg innych budynków, budowli inżynierskich, urządzeń technicznych.

 

Największą atrakcję, a jednocześnie dzieło inżynierskie stanowi 602 metrowej długości tunel w miejscowości Szklary pod Górą Szklarka. Nielada atrakcją jest właśnie przejazd przez ten jedyny w Polsce tunel na kolejach wąskotorowych. Na stacji Dynów organizowany jest 3 godzinny postój, co umożliwia podróżującym pieczenie kiełbasy przy ognisku lub zorganizowanie innych atrakcji. Przejazd odbywa się w odkrytych wagonach tzw. „letniakach" co sprawia młodym pasażerom szczególną frajdę - wielokrotnie sprawdzone. Po drodze jest także możliwość kąpieli lub wędkowania w rzece San.

 

Przerwa w podróży: w stylowym zajeździe „Pod Semaforem" w Bachórzu, gdzie bezpłatnie dowozimy chętnych smakoszy. W każdą sobotę i niedzielę o godz. 9:00 Pogórzanin rusza do Dynowa. Wszelkie informacje udzielane są pod numerem tel. 16 648 97 24,  Więcej na http://pogorzanin.powiatprzeworsk.pl/

 

 

 

Strona głównaAktualnościDEKLARACJA DOSTĘPNOŚCIBIPKontakt