piątek, 18 czerwca 2021

BOTANIC_CHALLENGE.

Projekt "BOTANIC_CHALLENGE”
Termin realizacji: marzec 2021 - luty 2022
Partner: Svet Mladych n.o.
Wartość całkowita projektu:  57 564,00 EURO
Dofinansowanie EFRR + budżet państwa (85%+5%): 51 807,60 EURO
Środki własne ( 10%): 5 756,40  EURO
Całość prac przy realizacji projektu koordynuje Referat Rozwoju Urzędu Miasta w Przeworsku

Projekt „Botanic_Challenge” to wspólna inicjatywa partnerska będąca kontynuacją wcześniej nawiązanej współpracy. Gmina Miejska Przeworsk od trzech lat współpracuje z Partnerem słowackim – Svet Mladych n.o.

Partnerstwo narodziło się w wyniku realizacji projektów w zakresie dziedzictwa kulturowego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Podczas realizacji tych projektów powstało wiele nowych i bardzo interesujących wspólnych inicjatyw i koncepcji, które spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Przeworska. Obserwując współczesne trendy, zapotrzebowanie na oryginalność i powrót do korzeni, wypracowana została koncepcja nowego projektu „Botanic_Challenge”.
W ramach projektu zaplanowano następujące zadania:

• Warsztaty projektowania ogrodów oraz tworzenia biżuterii z kwiatów, ziół i żywicy
    (marzec 2021 - październik 2021).

Warsztaty projektowania ogrodów prowadzone będą w Giraltovcach, zaś tworzenia biżuterii z kwiatów, ziół i żywicy w Przeworsku. Program obejmie część teoretyczną (m.in. zasady tworzenia koncepcji ogrodu, rodzaje i metody doboru roślin, gatunki roślin rodzimych, zbiór i suszenie roślin) oraz część praktyczną (projektowanie ogrodu w programie graficznym, obróbka roślin i żywicy-tworzenie ozdób). Dopełnieniem warsztatów będzie wizyta studyjna Małopolskim Szlakiem Ogrodów oraz spacer po słowackich plenerach (okolice Żiliny). Uczestnicy poznają historyczne założenia ogrodów, zasady pielęgnacji roślin i ich gatunki. Wizyta umożliwi kursantom pozyskanie produktów do tworzenia biżuterii oraz wykorzystanie zdobytej wiedzy w tworzeniu swoich projektów, a ich doświadczenie zostanie przeniesione na obszar wsparcia programu.

• Warsztaty tworzenia kosmetyków naturalnych
    (sierpień 2021 - listopad 2021).

W ramach tego zadania przewidziano  warsztaty po stronie polskiej i słowackiej (okolice Przeworska i Giraltoviec) oraz wizytę uczestników warsztatów w wybranych miejscach kultywujących tradycje produkcji  kosmetyków naturalnych z wykorzystaniem roślin. Nowoczesne formy i kompozycje roślinne często mają odwzorowanie w starych kronikach rodowych, fotografiach i obrazach. Karpackie ogrody ziołowe, pola i łąki dostarczają od lat cennych składników do tworzenia naturalnych kosmetyków. Są to rośliny lecznicze, zioła, kwiaty i owoce. Receptury i świat kosmetyków opisany w starych kronikach i sztambuchach inspiruje współczesne pokolenie do poznawania i stosowania w dobie wszechobecnej chemii środków pielęgnacyjnych z prostym składem i skutecznym działaniem sprawdzonym przez pokolenia. Podczas warsztatów tworzenia kosmetyków naturalnych wykorzystane zostaną zapomniane receptury z dawnych czasów. Ich odszukanie i odtworzenie pozwoli odkryć na nowo cenne właściwości roślin, w których bogactwo obfituje nasz region.

• Wydanie filmu podsumowującego projekt
    (listopad 2021 - luty 2022).

Na zakończenie projektu zaplanowano realizację filmu podsumowującego projekt. Film powstawał będzie podczas realizacji całego projektu. Realizowany będzie podczas wszystkich działań, zarówno po polskiej jak i słowackiej stronie, z udziałem uczestników warsztatów. Zlecony zostanie podmiotowi zewnętrznemu, który odpowiedzialny będzie za zgromadzenie materiału, jego obróbkę i realizację. W filmie promocyjnym zaprezentowane zostaną działania projektowe oraz treści związane z ochroną dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego pogranicza. Film zostanie opublikowany w mediach społecznościowych.

NABÓR UCZESTNIKÓW NA WARSZTATY TWORZENIA BIŻUTERII Z KWIATÓW, ZIÓŁ I ŻYWICY

Burmistrz Miasta Przeworska ogłasza nabór na WARSZTATY TWORZENIA BIŻUTERII. WARSZTATY realizowane są w ramach mikroprojektu „Botanic_Challenge”, który współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz z budżetu państwa.

Termin składania zgłoszeń: od 26 maja 2021 r. do 7  czerwca 2021 r.
Celem warsztatów jest nauka tworzenia biżuterii z kwiatów, ziół, żywicy epoksydowej i termoutwardzalnej. Uczestnicy warsztatów wykonają kolczyki, wisiorki, pierścionki i inne elementy biżuteryjne pod okiem doświadczonych specjalistów (jubilerów).
Warsztaty organizowane będą w Przeworsku w dniach 26-27 czerwca oraz 17-18 lipca 2021 r. – 6 godzin dziennie.
Udział w warsztatach dla uczestników jest bezpłatny.

Dokumenty do pobrania: FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY, REGULAMIN, RODO.

Dodatkowych informacji udziela Referat Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Przeworska, tel. 16 648 78 44 wew. 132, lub e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Strona głównaAktualnościDEKLARACJA DOSTĘPNOŚCIBIPKontakt