czwartek, 17 czerwca 2021
Strona głównaAktualnościDEKLARACJA DOSTĘPNOŚCIBIPKontakt


SZLAKIEM ORLICH GNIAZD - NIEPEŁNOSPRAWNI POZNAJĄ DZIEDZICTWO NARODOWE PDF  Array Drukuj Array  Email
SZLAKIEM ORLICH GNIAZD - NIEPEŁNOSPRAWNI POZNAJĄ DZIEDZICTWO NARODOWE.

Trasę turystyczną w Kopalni Soli „Wieliczka” od 1945 roku do dziś zwiedziło już 43 026 898 turystów, a wśród nich uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Przeworsku, którzy w Wielickiej Kopalni rozpoczęli poznawanie piękna Szlaku Orlich Gniazd.

Spacer magicznym labiryntem solnych korytarzy to odkrywanie tradycji i historii wielickiej Kopalni, którą ilustrują wykute w soli piękne komory (najpiękniejsza z nich to kaplica św. Kingi, która  posiada doskonałą akustykę, koncertowali w niej między innymi Nigel Kennedy oraz grupa Blackmore's Night), niesamowite podziemne jeziora (najgłębsze jeziorko w swoim najniższym punkcie ma 9 metrów i żeglował po nim Mateusz Kusznierewicz na desce windsurfingowej), majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby (największa z nich waży 15 ton!). Następnie udaliśmy się do Krakowa. Zwiedziliśmy Wawel, Katedrę królewską, Smoczą Jamę i wysłuchaliśmy opowieści legend i  niezwykłej historii Królewskiego Wzgórza. Następnie Traktem Królewskim udaliśmy się pod najsłynniejsze krakowskie okno przy ul. Franciszkańskiej 3, Colegium Maius i gmach główny Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kościół Mariacki, Sukiennice i wszelkie atrakcje Rynku Głównego. Wieczorem mieliśmy dobrą zabawę - obejrzeliśmy spektakl komediowy "Skąpiec" w Teatrze Groteska. Na nocleg udaliśmy się do Domu Pielgrzyma w Łagiewnikach. W niedzielę rano uczestniczyliśmy we Mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, po czym udaliśmy się na dalsze zwiedzanie Krakowa. Tym razem przeszliśmy ul. Grodzką do Muzeum Narodowego. Dzieła takich mistrzów jak Jan Matejko, Józef Chełmoński, Ignacy Gierymski zrobiły na nas ogromne wrażenie. Prawdziwą ucztą duchową było  widowisko baletowe w Operze Krakowskiej pt."Kopciuszek". Piękna scenografia, choreografia, a w szczególności kreacje ról złej macochy i sióstr Kopciuszka bardzo nam się podobały. W poniedziałek rano wyruszyliśmy na Szlak Orlich Gniazd. Ojców, Grota Łokietka, zamki w Pieskowej Skale, Mirowie, Ogrodzieńcu i Olsztynie to warownie położone malowniczo na wapiennych szczytach wzdłuż dawnej granicy państwa. Wstąpiliśmy też na jedyną w Polsce Pustynię Błędowską. Wieczorem z trudem zdążyliśmy na Apel Jasnogórski. W ostatnim dniu zwiedziliśmy Klasztor Ojców Paulinów: Skarbiec, podziemia i mieliśmy możliwość osobistej modlitwy przed Cudownym Obrazem. Zmęczeni, ale zachwyceni urokami i bogactwem  polskiego dziedzictwa narodowego wróciliśmy szczęśliwie do domów.

To dzięki udziałowi w programie MKiDzN zwiedziliśmy kolejny zakątek naszej pięknej ojczyzny. Program Kultura dostępna spowodował, że odległe i nieznane dotąd miejsca, stały się dostępne dla niepełnosprawnych uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Przeworsku, za co z całego serca DZIĘKUJEMY!!!

Projekt dofinansowany ze środków MKiDZN, w ramach programu "Kultura dostępna 2019", umowa 09596/NCK/FPK.

 

 

Strona głównaAktualnościDEKLARACJA DOSTĘPNOŚCIBIPKontakt