wtorek, 15 czerwca 2021
Strona głównaAktualnościDEKLARACJA DOSTĘPNOŚCIBIPKontakt


SYMPOZJUM „ART & SCIENCE: POWER OF BIOSTRUCTURES – SIŁA STRUKTUR PDF  Array Drukuj Array  Email
SYMPOZJUM „ART & SCIENCE: POWER OF BIOSTRUCTURES – SIŁA STRUKTUR .

29 kwietnia 2019 r. w ratuszu odbyła się całodniowa konferencja naukowa. Towarzyszyła jej wystawa prac uczestników sympozjum, studentów, absolwentów i artystów pedagogów z Krakowa, Lublina, Szczecina i Wydziału Sztuki UR - Galeria Magistracka (Rynek 1).

Projekt jest kontynuacją Sympozjum/Warsztatów/Wystaw Art & Science: „Obrazowanie biologiczne: inspiracje niewidzialnym światem”, które odbyło się w 2017 roku na Stacji Naukowej Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. Nenckiego w Mikołajkach oraz „Art of Biodiversity – Sztuka Bioróżnorodności”, z których dorobek prezentowany będzie jeszcze w 2018 roku – w Rzeszowie i Warszawie.

Celem projektu jest wystawa dzieł plastycznych, inspirowana strukturami biologicznymi na różnym poziomie złożoności i konferencja naukowa poświęcona takim zagadnieniom; począwszy od struktur komórkowych aż do struktur obserwowanych w technikach mikroskopowych oraz struktur molekularnych. Inspiracją dla artystów będą wizualizacje struktur biologicznych zarejestrowane różnymi technikami obrazowania z wykorzystaniem najnowszej generacji aparatury naukowej. Proponowany jest nowatorski i innowacyjny sposób przybliżenia społeczeństwu zagadnień związanych z biologią i medycyną. Wystawy będą połączone również z wykładami dotyczącymi relacji między strukturą a funkcją w naukach biologicznych.

Praca nad projektem rozpoczęła się samodzielnymi poszukiwaniami – przez zaproszonych imiennie twórców – inspiracji natury tematycznej i formalnej, zmierzającymi do najpełniejszego ich przetworzenia na język formy plastycznej (z zakresu obiektów i instalacji, technik graficznych, malarskich, rysunkowych i mieszanych).

Adresatami wystawy będzie szeroka publiczność, a w szczególności środowisko naukowe Kampusu Ochota w Warszawie (Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Instytuty PAN) oraz zainteresowani studenci i wykładowcy uczelni artystycznych w Polsce.

Instytut Nenckiego PAN w Warszawie
Urząd Miasta Przeworska
Fundacja Nenckiego
Nencki Art Collection
Wydział Sztuki UR
Instytut Filozofii UR

 

FOTOGALERIA

 

 

Strona głównaAktualnościDEKLARACJA DOSTĘPNOŚCIBIPKontakt