wtorek, 15 czerwca 2021
Strona głównaAktualnościDEKLARACJA DOSTĘPNOŚCIBIPKontakt


DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ PDF  Array Drukuj Array  Email
DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ.

Jutro, 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm 14 listopada 2007 roku. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. W tym dniu przywołujemy pamięć wszystkich zamordowanych w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Bykowni i innych miejscach sowieckiej kaźni.

Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna – NKWD ZSRS – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów. Władze ZSRS mordując elitę polskiego społeczeństwa, chcieli również zgładzić pamięć o tych bohaterach. Na szczęście to się nie udało, pamięć „nie chciała ulec przemocy”. Sadzone od wielu lat dęby pamięci rosną i przypominają o tej trudnej historii, o bohaterstwie okupionym krwią. Uczniowie Gimnazjum Nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Przeworsku również posadzili dęby upamiętniając związanych z ziemią przeworską Majora Antoniego Łotuszkę, ur. 06.01.1900 r. w Przeworsku, zamordowanego w Katyniu oraz kapitana Rudolfa Gustawa Pistla, ur. 4.04.1889 r. w Starym Zagórzu, zamordowanego w Charkowie.

Żyjąc w wolnej Polsce, możemy i powinniśmy z należnym szacunkiem oddać cześć bohaterom, których życie przerwała sowiecka kula wymierzona w tył głowy. W dniu jutrzejszym, niech każdy z nas choć na chwile zatrzyma się i wspomni, oddając hołd pomordowanym.

„I tylko pamięć została
Po tej katyńskiej nocy…
Pamięć nie dała się zgładzić,
Nie chciała ulec przemocy.”

(Feliks Konarski/ Marian Hemar, „Katyń”)

 

 

 

Strona głównaAktualnościDEKLARACJA DOSTĘPNOŚCIBIPKontakt