czwartek, 17 czerwca 2021
Strona głównaAktualnościDEKLARACJA DOSTĘPNOŚCIBIPKontakt


APEL NA MOGILE – ROCZNICA POWSTANIA STYCZNIOWEGO PDF  Array Drukuj Array  Email
APEL NA MOGILE – ROCZNICA POWSTANIA STYCZNIOWEGO.

„HEJ STRZELCY WRAZ, NAD NAMI ORZEŁ BIAŁY…” zasłyszeć można było we wczorajsze popołudnie przy Mogile Powstańczej w Przeworsku, gdzie 13. Drużyna Harcerzy i Harcerek z Kresów zorganizowała Apel Pamięci w 156. rocznicę Powstania Styczniowego.

Burmistrz Miasta Przeworska Leszek Kisiel wraz z zastępcą Wojciechem Supersonem i Sekretarz Miasta Przeworska Agnieszką Zakrzewską, oddali hołd bohaterom składając kwiaty i znicze na mogile. W spotkaniu uczestniczyli także jak co roku zuchy i harcerze z Bytnarówki w Ostrowie.

Harcerze wzorem lat poprzednich w dowód pamięci przygotowali gawędę przy ognisku. Składając na mogile symbole walk powstańczych takie jak szabla, czy rogatywka przybliżyli klimat i charakter wydarzeń 1863 roku. W 101. roku po odzyskaniu niepodległości zebrani wspomnieli pamięć tych, którym zawdzięczamy wolność m.in. powstańców kościuszkowskich, powstańców listopadowych w szczególności Erazma Horocha, powstańców styczniowych Bartłomieja Golankiewicza i Karola Rolskiego, legionistów Józefa Piłsudskiego i Błękitnej Armii Hallera, powstańców wielkopolskich i warszawskich. Dla bohaterów harcerze zapalili lampiony na mogile.

Burmistrz Leszek Kisiel na zakończenie we wspólnym kręgu podziękował inicjatorce spotkania phm Agnieszce Bernackiej i harcerzom za patriotyczną, godną naśladowania, postawę. Wyraził również radość z wykonanych prac remontowych, dzięki którym Mogiła Powstańcza i jej otoczenie zostały odnowione.

FOTORELACJA

 

 

Strona głównaAktualnościDEKLARACJA DOSTĘPNOŚCIBIPKontakt