86. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 2025 roku mieszkańcy Przeworska i powiatu przeworskiego uczcili pamięć poległych w 86. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku. Tuż po nabożeństwie Leszek Kisiel Burmistrz Miasta Przeworska oraz Starosta Przeworski Dariusz Łapa złożyli kwiaty przed tablicą pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w 45. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych jako wyraz wdzięczności i pamięci o tych, którzy walczyli o wolną i bezpieczną Polskę. Dalsza część uroczystości odbyła się na cmentarzu tzw. starym.

Uroczystość rozpoczęła się od dźwięku syren alarmowych, które przypomniały tragiczne wydarzenia września 1939 roku. Ich przejmujące brzmienie wprowadziło atmosferę zadumy i refleksji, a następnie rozpoczęła się część patriotyczna z udziałem pocztów sztandarowych, harcerzy i mieszkańców.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał Burmistrz Miasta Przeworska Leszek Kisiel. W swoim wystąpieniu przypomniał tragiczne wydarzenia 1 września 1939 roku oraz ich wpływ na losy Polski i Europy. Podkreślił, że wolność, którą dziś się cieszymy, nie była dana za darmo, lecz okupiona krwią i ofiarą naszych przodków.

Burmistrz zwrócił się także do młodego pokolenia, wskazując, że to właśnie oni są depozytariuszami pamięci o bohaterach i ofiarach wojny. Wyraził wdzięczność harcerzom, uczniom, pocztom sztandarowym i żołnierzom 3. Batalionu Strzelców Podhalańskich za udział i oprawę uroczystości. Na zakończenie padły słowa: „Cześć i chwała Bohaterom!”

Żołnierze 3. Batalionu Strzelców Podhalańskich wystawili Wojskową Asystę Honorową. Odczytano Apel Pamięci, po którym padła salwa honorowa. Delegacje samorządowe, instytucje, szkoły i organizacje złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze przy krzyżu. Burmistrz wraz ze Starostą złożyli również kwiaty i znicz na mogile Żołnierza z 1939 roku.

Szczególnym momentem uroczystości była minuta ciszy. Harcmistrz Agnieszka Bernacka z 13. Przeworskiej Drużyny Harcerek i Harcerzy „KRESY” przypomniała sylwetki lokalnych bohaterów spoczywających na przeworskim cmentarzu, a harcerze złożyli jednocześnie na każdej mogile zapalony znicz.

Wymownym akcentem było odegranie przez trębacza utworu „Śpij Kolego w ciemnym grobie”. Melodia ta, głęboko zakorzeniona w polskiej tradycji patriotycznej, wybrzmiała nad mogiłami żołnierzy, oddając hołd wszystkim poległym bohaterom, podkreślając powagę tej chwili.

Po uroczystości Burmistrz Miasta Przeworska dr Leszek Kisiel oraz Starosta Przeworski Dariusz Łapa złożyli białe i czerwone róże na grobach Nieznanego Żołnierza, oddając hołd i wyrażając pamięć.