Zapraszamy Państwa do wykonania niezwykłego ćwiczenia. Podczas spaceru po Przeworsku, wyposażeni w zestaw kodów QR lub koordynatów, stworzą Państwo w swojej wyobraźni monumentalną, a zarazem osobistą pracę przestrzenną czyli tzw. rzeźbę w wyobraźni.
Witold Stypa zainspirowany teorią Teodora Kaluzy, zrealizował w Przeworsku rzeźbę w wyobraźni
, na podstawie obliczeń znanego naukowca. Artysta stworzył bazę punktów (koordynatów, związanych z interakcją elektronu z fotonem, na podstawie matrycy kaluzowskiej
), mających swoje realne odniesienie na terenie Przeworska. Każdy z odbiorców pracy otrzymuje zestaw danych GPS i samodzielnie, w swojej wyobraźni, połączy linie pomiędzy wskazanymi punktami. Rzeźba powstająca w wyniku tego eksperymentu zaistnieje jedynie w naszych myślach, tworząc monumentalną pracę przestrzenną.
Rzeźba w wyobraźni
Każdy uczestnik spaceru, bez względu na płeć czy wiek, staje się współtwórcą tego dzieła. Zestaw danych GPS i kodów QR stanowi mapę dla Twojej wyobraźni. Samodzielnie, krok po kroku, połącz punkty wskazane przez artystę. Poniżej znajdziesz dane GPS wraz z linkami do map Google, które będą Twoim przewodnikiem w tej artystycznej podróży.

Koordynaty i dane GPS dla rzeźby w wyobraźni
zlokalizowanej w Przeworsku
1 ![]() 50.056789,22.494250 |
2 ![]() 50.060246,22.482685 |
Jak zacząć?
- Wybierz pierwszy kod QR lub kliknij w link koordynatów GPS by przejść do nawigacji Google.
- Udaj się pod wskazane miejsce.
- Rozpocznij pieszą wędrówkę po Przeworsku zwiedzając po kolei miejsca wybrane przez artystę.
- Staraj się zapamiętać każdy punkt rzeźby, by na końcu w wyobraźni zwizualizować sobie jej kształt.
O autorze

Urodzony w 1951 roku w Bytomiu na Górnym Śląsku. Między rokiem 1970 a 1975 studiował na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Filia w Katowicach, Wydział Grafiki. W 1975 roku ukończył uczelnię otrzymując złoty medal i posadę asystenta akademickiego.W 1978 roku pracował jako plastyk miejski w Urzędzie Miejskim w Bytomiu.
W 1979 roku opracował podstawy Postrzegania Kosmorealnego
oraz stworzył pierwsze na świecie Muzeum Przyszłości, w którym eksponatami są pomysły przyszłościowe oraz próby artystycznej wizualizacji wielowymiarowej geometrii Bernharda Riemanna i pięciowymiarowego tensora metrycznego Teodora Kaluzy, a także wybrane zagadnienia fizyki kwantowej.
W latach 1985 – 2004 mieszkał w Braunschweigu, gdzie prowadził Muzeum Przyszłości (równocześnie w Wolfenbüttel).
W 2004 roku przeprowadził się do Berlina, gdzie założył i do dzisiaj prowadzi własną galerię sztuki o nazwie Museum of Future Berlin.
Witold Stypa prowadzi wykłady w uczelniach wyższych oraz innych instytucjach na temat związku matematyki wyższych wymiarów i fizyki kwantowej ze sztuką przyszłości. Brał udział w licznych wystawach.