„Atom Leader” Tadeusza Henryka Rolskiego jest już w Przeworsku

Ta wyjątkowa książka, reedytowana między innymi dzięki wsparciu Leszek Kisiel Burmistrz Miasta Przeworska, po promocji z okazji Święta Lotnictwa oraz 20-lecia utworzenia 22 Ośrodka Dowodzenia i Naprowadzania im. płk pil. Tadeusza H. Rolskiego w Bydgoszczy, w której uczestniczyła Sekretarz Miasta Przeworska Agnieszka Zakrzewska oraz promocji podczas Jesiennych Targów Książki w Arkadach Kubickiego na Zamku Warszawskim (Fundacja Historia i Kultura), od przyszłego tygodnia dostępna będzie w księgarniach Świat Książki w całym kraju! W naszym mieście publikacja dostępna będzie w Miejskiej Bibliotece Publicznej i bibliotekach szkolnych, do których zostanie przez burmistrza Leszek Kisiel wkrótce przekazana.

Tegoroczne wydanie zawiera wspomnienia z lat młodości T.H. Rolskiego, ujęte w książce „Od P-15 do P-51”, oraz „Uwaga, wszystkie samoloty!”, którą poświęcił „towarzyszom broni”, wzbogacone o rozdział, który został odrzucony przez cenzurę komunistyczną. To nie tylko opisy walk powietrznych, ale również informacje o trudach dowodzenia lotnictwem w kampanii wrześniowej 39, walk o Anglię w Dywizjonie 306 czy organizowanie pierwszego polskiego skrzydła podległego RAF. Książka jest hołdem dla pilotów, ich poświęcenia i walki na śmierć i życie na frontach Drugiej Wojny Światowej.

Tadeusz Henryk Rolski, urodzony w Przeworsku, był jednym z najbardziej zasłużonych polskich lotników i dowódców myśliwskich II wojny światowej. Organizował, współdowodził i dalej samodzielnie dowodził 306 dywizjonem „Toruńskim”. Był pierwszym nie-Brytyjczykiem dowódcą 1. Skrzydła w strukturze RAF i jako pierwszy nie-Brytyjczyk został odznaczony DSO (Distinguished Service Order). Był członkiem „Cyrku Skalskiego” za co otrzymał wyróżnienie w rozkazie Naczelnego Wodza.