7. edycja Narodowego Czytania w Przeworsku za nami

W pierwszą sobotę września pod ratuszem odbyła się 7 edycja przeworskiego Narodowego Czytania. Tym Razem słuchaliśmy „Ballad i romansów” wieszcza Adama Mickiewicza, okraszonych muzyką Fryderyka Chopina.

Genezę utworu we wstępie przybliżył Kamil Morawski, uczeń przeworskiego technikum. Krótkie wprowadzenia do wszystkich ballad odczytała Barbara Kojder, uczennica liceum ogólnokształcącego i aktorka amatorskiego teatru „Na koturnach”. A były to kolejno -„Rybka” historia porzuconej dziewczyny w interpretacji Anny Płoskoń, logopedy z Przedszkola Miejskiego Nr 3 w Przeworsku; „Powrót taty” – ballada o zbójcach przeczytana przez Justynę Urban, aspirant sztab. z Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku; ”Rękawiczka”- ośmieszająca kobiecą próżność w wykonaniu Joanny Gmiterek z Dyskusyjnego Klubu Książki. Najważniejszą balladę cyklu o wyższości uczucia nad rozumem -„Romantyczność” przedstawiła publiczności siostra Anna Widzyk, dyrektor Przedszkola Sióstr Miłosierdzia w Przeworsku.

Na role zostały rozpisane dwa kolejne utwory Mickiewicza ”Świtezianka” i „Pani Twardowska”. W „Świteziance” wystąpili – jako narrator Paweł Kisiel, inspektor Urzędu Miasta w Przeworsku, jako Dziewczyna – Katarzyna Rudnicka, kierownik przeworskiej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu Filia w Przeworsku, jako Świtezianka – Krystyna Kaszuba, kierownik Dziennego Domu „Senior+” w Przeworsku, a w roli Strzelca – Andrzej Mazurek, prezes Koła Łowieckiego „Bażant” w Przeworsku.

„Pani Twardowską” to jedna z najbardziej znanych ballad, pełna humoru i ironicznego przymrużenia oka. Narratorem w tej balladzie był ojciec Karol Kida z klasztoru Bernardynów w Przeworsku, rolę Twardowskiego odegrał ojciec Erwin Ceklarz, gwardian klasztoru Bernardynów i proboszcz parafii św. Barbary w Przeworsku, a słowami diabła przemówił (w zastępstwie organisty Wacława Nauki) Henryk Prochowski.

Wpisu do Księgi Pamiątkowej Narodowego Czytania 2022, w imieniu Leszka Kisiela Burmistrza Miasta Przeworska, dokonała Sekretarz Miasta Przeworska Agnieszka Zakrzewska.