Jeśli cudów szukasz, idź do Antoniego

Wspólną modlitwą, zapachem lilii i muzyczną ucztą klawesynową Przeworsk uczcił Dzień Patrona Miasta św. Antoniego. We mszy św. w kościele oo. Bernardynów pod przewodnictwem gwardiana klasztoru i proboszcza parafii pw. św. Barbary o. Erwina Ceklarza uczestniczył Leszek Kisiel Burmistrz Miasta Przeworska, radni Rady Miasta Elżbieta Cholewa, Kamil Płoskoń, Andrzej Gaweł oraz Sekretarz Miasta Przeworska Agnieszka Zakrzewska. Na zaproszenie burmistrza odpowiedział Wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec. Kaznodzieja o. Bolesław Opaliński w pięknych słowach przybliżył postać, działalność i orędownictwo św. Antoniego, podkreślając jego szczególną obecność w naszym mieście. Podniosłości uroczystości dodała oprawa muzyczna orkiestry dętej pod kierownictwem Tadeusza Zaręby.

Tuż po zakończeniu liturgii i szczególnym, indywidualnym błogosławieństwie dzieci, rozpoczęła się druga część obchodów Dnia Patrona. Elżbieta Stefańska (córka Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego) i Mariko Kato-Shioya, uznane i cenione klawesynistki unikalnymi dźwiękami klawesynu wprowadziły zebranych w świat baroku, muzyki poważnej i muzyki dawnej. Dla większości być może była to pierwsza styczność ze szlachetnym instrumentem jakim jest z pewnością klawesyn. To przodek fortepianu, zewnętrznie nieco do niego podobny, o kształcie porównywanym do wielkiego skrzydła. Koncert urozmaiciły wiersze interpretowane przez Tadeusza Ryłkę. Piękny wieczór w klasztorze oo. Bernardynów był duchową ucztą i zarazem dziękczynieniem za opiekę św. Antoniego nad naszym miastem.