Finisaż wystawy Przeworskie Impresje 2

Finisaż Przeworskich Impresji 2 za nami. Projekt pod tytułem PRZEWORSKIE IMPRESJE został zainicjowany w 2018 roku przez Burmistrza Miasta Przeworska Leszka Kisiela. Pierwsza edycja projektu – przy współpracy z dr. hab. Markiem Olszyńskim prof. UR – dla artystów rodem z Przeworska oraz absolwentów i studentów z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, została zrealizowana z okazji 625-lecia nadania praw miejskich dla miasta Przeworska.

Do drugiej edycji Przeworskich Impresji zaproszeni zostali mieszkający w Polsce artyści zagraniczni, oraz plastycy związani z Przeworskiem, ale obecnie zamieszkali poza krajem urodzenia. Gościem specjalnym był malarz-samouk, Krzysztof „Miluś” Piotrowski, sołtys Gładyszowa z regionu Łemkowszczyzny.

Celem kilkudniowego pleneru – przeprowadzonego jesienią ubiegłego roku – była twórcza inspiracja zaproszonych artystów motywami i tematyką związaną z Przeworskiem, przetworzonych następnie na oryginalne prace malarskie lub też rysunki i grafiki.

Przygotowany przez uczestników pleneru plastyczny dorobek, mogliśmy podziwiać na piwnicznych murach przeworskiej Galerii Magistrackiej. Oryginalnym „aneksem” do omawianej wystawy, jest prezentacja zdjęć w górnej części ratuszowej galerii, inspirowanych wybranymi motywami lub też konkretnym tematem z poplenerowych prac pokazanych przez malarzy i rysowników. Autorami tych fotografii jest czwórka pasjonatów sztuk wizualnych, zrzeszonych w niedawno powstałej strukturze pod nazwą Przeworska Grupa Fotograficzna, której pomysłodawczynią oraz liderem jest Jola Mazurkiewicz.