Powstaje „Ogród literacki” w Przeworsku

To już ostatni etap realizacji pierwszej części „OGRODU LITERACKIEGO W PRZEWORSKU” przy Miejskiej Bibliotece Publicznej.

W ramach prac przygotowawczych wycięto chorego świerka, wyfrezowano pnie oraz przygotowano teren pod nasadzenia i założenie trawnika. Posadzono także 10 wysokich drzew, tj. grabów kolumnowych, które mają być zielonym ekranem oddzielającym teren od DK94. Założono rabatę bylinową z ponad 80 roślin. Będą tu kwitły: lawendy, szałwie, rozchodniki, liatry, liliowce, goździki, jeżówki, kocimiętki, płomyki, czyśćce, funkie, przegorzany. Pośród kwiatów będą szumiały trawy, tj.: miskanty ‘Morning Light’ i rozplenice ‘Little Bunny’.

Nasadzenia są wyściółkowane agrotkaniną oraz korą. Ponadto zamontowano dwie ławki czytelnicze (ławko-stoliki), gdzie będzie można odpocząć, poczytać lub porozmawiać. Odbiór prac przewiduje się na dzień 29 kwietnia 2022 r. Miejmy nadzieję, że pogoda pozwoli zakończyć prace jak najszybciej.

Nowy obiekt będzie miejscem otwartym, dostępnym mieszkańców i turystów. Warto wspomnieć, że powstało także nowe wejście na teren ogrodu – od przejścia dla pieszych idących od strony Urząd Miasta Przeworska.

Informujemy także o ostatnim już etapie szkoleń dla dwóch przedstawicieli Referatu Ochrony Środowiska (Anna Buczek oraz Renata Chomik) w ramach projektu pn.: „Program kaskadowych szkoleń dla pracowników samorządów terytorialnych w zakresie projektowania i gospodarowania zielenią w miastach” dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego nr. 5.5 „Edukacja ekologiczna”. Właśnie w ramach środków finansowych z tego projektu realizowana jest budowa przedmiotowego „Ogrodu literackiego – etap 1” .
Na V sesji w dniu 7 kwietnia 2022 r. odbyło się spotkanie z trenerami z Katowic, na którym omówiono tematykę zaangażowania w wykonaniu prac przy „Małej Realizacji” w Przeworsku.