Ogród literacki w Przeworsku

Szanowni mieszkańcy Przeworska, informujemy, że Burmistrz Miasta Przeworska przystąpił do projektu pn.: „Program kaskadowych szkoleń dla pracowników samorządów terytorialnych w zakresie projektowania i gospodarowania zielenią w miastach” dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego nr. 5.5 „Edukacja ekologiczna”. Więcej informacji o projekcie na https://ecomy.irmir.pl/

W ramach przedmiotowego projektu zrealizowana zostanie ZIELONA INICJATYWA na terenie miasta Przeworska pod nazwą „OGRÓD LITERACKI” – etap I, za kwotę 10 000 złotych, która będzie zrealizowana do końca kwietnia 2022 r.

Miejsce „małej realizacji”: dz. nr ewid. 3156 w Przeworsku – przy Miejskiej Bibliotece Publicznej – tj. skwer przy pomniku Konstytucji 3 Maja. Teren do realizacji w ramach projektu obejmuje powierzchnię ok. 1,5 ara. Wybrany teren jest uczęszczany raz w roku, podczas obchodów uroczystości 3 Maja. Chcemy to zmienić, zaprosić tu mieszkańców. Na fragmencie działki istnieją elementy zieleni zorganizowanej, ale niepełne. Teren otoczony jest zadbanym żywopłotem z ligustru. Konieczne jest wycięcie dużego świerka pospolitego, który jest w złym stanie sanitarnym.. Ogródek będzie także wykorzystywany przez czytelników biblioteki. Może to być także miejsce odpoczynku nie tylko dla mieszkańców, ale i dla turystów. Teren jest na trasie najważniejszych zabytków w mieście, tuż przy drodze krajowej DK 94 i „przeworskich słoniach”.

Kierownik Referatu Ochrony Środowiska – Anna Buczek i inspektor Renata Chomik biorą udział w sesjach szkoleniowych w ramach III etapu projektu dla „miast wymagających wsparcia”. Na I sesji odbyło się spotkanie z trenerami z Katowic, na którym omówiono:

• zagadnienia formalne, formy i zakres prac,
  • trenerzy przedstawili prezentację dotyczącą wymagań związanych z rozpoczęciem prac w mieście, na podstawie których dokonano analizy terenu, spraw własnościowych, elementów infrastruktury technicznej, przeznaczenie terenu w dokumentach planowania przestrzennego gminy, temat konsultacji społecznych,
  • ustalono jaką funkcję ma pełnić teren.

Będziemy Państwa informować o kolejnych etapach realizacji projektu, którego efekty zobaczymy już niebawem.

Prowadzone działania zrealizowane zostały dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za treść niniejszej informacji odpowiada wyłącznie gmina.