piątek, 10 lipca 2020
Strona głównaAktualnościGaleriaBIPKontakt


Beregowo (Ukraina)
Spis treści
Beregowo (Ukraina)
Strona 2
Wszystkie strony
Beregowo (Ukraina).

Umowa podpisana 31 września 2005 r.

Beregowo - miasto pogranicza ukraińsko - węgierskiego, położone nad rzeką Werką, u stóp gór, których zbocza pokrywają winnice, w odległości 72 km od stolicy Zakarpacia -Użgorodu. Jest jednym z najcieplejszych miast tego regionu, znanym kiedyś z bijących wulkanów. Prawa miejskie otrzymało w 1063 roku. Słynie ze starej tradycji uprawy winogron i produkcji win. Na uwagę w tym mieście zasługują: muzeum historii Beregowa, piękne prawosławne oraz greko- katolickie cerkwie, pomniki znanych postaci tj. S.Petefi, L.Kosuth, G.Betlen i D.Iljes, tablice upamiętniające ponad 42 osoby publiczne związane z historią i sztuką, jak również węgierski profesjonalny Teatr D.Ilies i amatorski teatr ludowy. Wśród mieszkańców popularnością cieszą się publiczne organizacje tj. Stowarzyszenie Kultury Węgierskiej Transkarpat, Stowarzyszenie Kultury Węgierskiej Beregowa, „Prosvita” i inne.

W rejonie Bergowa występują wody termalne i mineralne cieszące się dużą popularnością w leczeniu dolegliwości układu krążenia oddechowego, sercowo-naczyniowego, chorób skóry itp. Na turystów odwiedzających Zakarpacie czekają zamki i pałace węgierskiej szlachty, zabytkowe kościoły i cerkwie na tle różnorodnych krajobrazów, począwszy od rolniczej Niziny Węgierskiej, poprzecinanej siecią kanałów irygacyjnych do słabo zaludnionych wręcz dzikich i tajemniczych rejonów Karpat na wschodzie obwodu.

Jeśli chcesz obejrzeć i zaopatrzyć się w ciekawe publikacje, opracowania, mapy, zaoszczędzić czas i ograniczyć koszty pozyskiwania interesujących informacji turystycznych o Podkarpaciu i Zakarpaciu - przyjdź do naszego biura. Przybliżymy Ci informacje o miejscach, które fascynują, przyciągają turystytów, pozostają na długo w pamięci i wpływają na atrakcyjność naszych pięnych okolic. Doradzimy, co warto zobaczyć, gdzie odpocząć, gdzie się posilić i zatrzymać.

Beregowo to historyczne miasto Zakarpacia, które w roku 1342 uzyskało status miasta królewskiego. Beregowo (dawna nazwa - Lampertsas, Luprechtsas, Beregsas) - dziś miasto powiatowe, centrum rejonu (powiatu) Beregowskiego, obejmujące 3650 ha. Przez miasto przebiega linia kolejowa Czop-Sołótwyno oraz droga krajowa Użhorod-Rachiw. Odległość od Użhorodu wynosi 70 km.

Dzięki swojej lokalizacji geograficznej, miasto jest atrakcyjne dla rozwoju hadlu zagranicznego. Głównie branże gospodatki to przemysł lekki i spożywczy. Region Beregowski ma świetne perspektywy dzięki bogactwom wód termalno-mineralnych (blisko 50 odwiertów, z których wykorzystywanych jest tylko 6). Zaangażowanie środków inwestycyjnych w utworzeniu uzdrowiska beregowskiego stworzy dobre perspektywy dla wykorzystania leczniczo-uzdrowiskowego zasobów termalnych wód mineralnych. Obejmie to budowę basenów różnego typu - krytych, odkrytych, dziecięcych, budowę pijalni wód oraz adaptację źródeł wód pitnych mineralnych, co stworzy szerokie możliwości wykorzystania ich do leczenia i rehabilitacji. Szczególna pozycja geograficzna, trzy przejścia graniczne z Węgrami, wykwalifikowana siła robocza oraz fakt, że ludność miejscowa włada kilkoma językami obcymi, uzasadnia inwestowanie w rozwój turystyki termalnej regionu.

 


 

Miasto Beregowo przyciąga turystów istniejącą infrastrukturą:

  • Ośrodek szkoleniowo - sportowy "Zakarpacie"
  • Motel "Pilot"
  • Motel "Szerkert"
  • Zespół  sportowo-rehabilitacyjny "Mustang"
  • Staw rybny (jezioro "Tu-Tu")
  • Muzeum historyczne
  • Stadion "Drużba"
  • Rejonowy ośrodek kultury i odpoczynku
  • Miejski Dom Kultury "Geolog"
  • Węgierski Teatr Dramatyczny im. D. iyesa


OSS "Zakarpacie" - jest ośrodkiem sanatoryjno - rehabilitacyjnym, na ternie którego funkcjonuje otwarty basen z wodami termalno - leczniczymi. Do usług odwiedzających są także hale sportowe, trampoliny do freestyl'u, sauna, kawiarnia-stołówka na 200 miejsc i hotel ze 150 miejscami hotelowymi.

Basen OSS "Zakarpacie" - funkcjonuje dzięki całorocznemu wykorzystaniu chloro-sodowej wysokotermalnej wody (o temperaturze na powierzchni 52 stopni Celcjusza), która służy rehabilitacji i leczeniu schorzeń układu ruchowego, sercowo-naczyniowego, centralnego i obwodowego układu nerwowego oraz chorób skóry.
Obiekt, który jest własnością publiczną, oddano do użytku w roku 1974. Baza noclegowa to 49 pokoi ze 150 łóżkami. Ośrodek składa się z kilku budynków: 1 (4-piętrowy), 2 (parterowe), 1 (1-piętrowy) oraz stołówka na 150 miejsc. Wartość bilansowa - 2083,6 tys. UAH. Do obiektu należy działka do stałego wykorzystania o powierzchni 8,506 hektarów.
OSS "Zakarpacie" świadczy usługi przez cały rok. Na terytorium ośrodka znajdują sie cztery odwierty złóż wód termalnych. Pworzadzone jest poszukiwanie inwestorów budowy zespołu rehabilitacyjnego na bazie wymienionych odwiertów.

Motel "pilot" - obiekt stanowi własność prywatną oddano do użytku 24 listopada 2000 r. Motel "Pilot" jest budynkiem parterowym z 6 miejscami noclegowymi. Świadczy usługi przez cały rok. Zgodnie z decyzją Beregowskiej Rady Miejskiej z dnia 03.04.1998 roku do obiektu należy też działka o powierzchni 4000 metrów kwadratowych.

Klub sportowo - rehabilitacyjny "Mustang" - proponuje jazdę konną z możliwością lekcji, łaźnię rosyjską i siłownię (body buliding).

Staw rybny (jezioro "Tu-Tu) - jest własnością prywatną. Hoduje się tu 24 gatunki ryb: przeprowadzono prace w celu zazielenienia strafy brzegowej jeziora. W planie jest budowa domków wypoczynkowych dla wędkarzy.

Stadion "Drużba" posiada boisko do piłki noznej i ręcznej, kort tenisowy oraz trybuny dla widzów.

Region Beregowski jest jednym z najcieplejszych miejsc w obwodzie. Uprawia się tu około 30 różnych gatunków winogron, a wina beregowskie pod względem jakości i walorów smakowych nie ustępują najlepszym markom europejskim. Produkcją win zajmują sie następujące przedsiębiorstwa: SATZ WP "Kotnar" (przedsiębiorstwo ukraińsko - gibraltarskie), WP "Aisberg" (przedsiębiorstwo ukraińsko - amerykańsko-rosyjskie) oraz "Hidan+" Sp. z o.o. (przedsiębiorstwo ukraińsko amerykańskie).

   

 

 

Strona głównaAktualnościGaleriaBIPKontakt