poniedziałek, 26 czerwca 2017

Strona 2
Wszystkie strony
Beregowo (Ukraina).

Umowa podpisana 31 września 2005 r.

Beregowo - miasto pogranicza ukraińsko - węgierskiego, położone nad rzeką Werką, u stóp gór, których zbocza pokrywają winnice, w odległości 72 km od stolicy Zakarpacia -Użgorodu. Jest jednym z najcieplejszych miast tego regionu, znanym kiedyś z bijących wulkanów. Prawa miejskie otrzymało w 1063 roku. Słynie ze starej tradycji uprawy winogron i produkcji win. Na uwagę w tym mieście zasługują: muzeum historii Beregowa, piękne prawosławne oraz greko- katolickie cerkwie, pomniki znanych postaci tj. S.Petefi, L.Kosuth, G.Betlen i D.Iljes, tablice upamiętniające ponad 42 osoby publiczne związane z historią i sztuką, jak również węgierski profesjonalny Teatr D.Ilies i amatorski teatr ludowy. Wśród mieszkańców popularnością cieszą się publiczne organizacje tj. Stowarzyszenie Kultury Węgierskiej Transkarpat, Stowarzyszenie Kultury Węgierskiej Beregowa, „Prosvita” i inne.

W rejonie Bergowa występują wody termalne i mineralne cieszące się dużą popularnością w leczeniu dolegliwości układu krążenia oddechowego, sercowo-naczyniowego, chorób skóry itp. Na turystów odwiedzających Zakarpacie czekają zamki i pałace węgierskiej szlachty, zabytkowe kościoły i cerkwie na tle różnorodnych krajobrazów, począwszy od rolniczej Niziny Węgierskiej, poprzecinanej siecią kanałów irygacyjnych do słabo zaludnionych wręcz dzikich i tajemniczych rejonów Karpat na wschodzie obwodu.

Jeśli chcesz obejrzeć i zaopatrzyć się w ciekawe publikacje, opracowania, mapy, zaoszczędzić czas i ograniczyć koszty pozyskiwania interesujących informacji turystycznych o Podkarpaciu i Zakarpaciu - przyjdź do naszego biura. Przybliżymy Ci informacje o miejscach, które fascynują, przyciągają turystytów, pozostają na długo w pamięci i wpływają na atrakcyjność naszych pięnych okolic. Doradzimy, co warto zobaczyć, gdzie odpocząć, gdzie się posilić i zatrzymać.

Beregowo to historyczne miasto Zakarpacia, które w roku 1342 uzyskało status miasta królewskiego. Beregowo (dawna nazwa - Lampertsas, Luprechtsas, Beregsas) - dziś miasto powiatowe, centrum rejonu (powiatu) Beregowskiego, obejmujące 3650 ha. Przez miasto przebiega linia kolejowa Czop-Sołótwyno oraz droga krajowa Użhorod-Rachiw. Odległość od Użhorodu wynosi 70 km.

Dzięki swojej lokalizacji geograficznej, miasto jest atrakcyjne dla rozwoju hadlu zagranicznego. Głównie branże gospodatki to przemysł lekki i spożywczy. Region Beregowski ma świetne perspektywy dzięki bogactwom wód termalno-mineralnych (blisko 50 odwiertów, z których wykorzystywanych jest tylko 6). Zaangażowanie środków inwestycyjnych w utworzeniu uzdrowiska beregowskiego stworzy dobre perspektywy dla wykorzystania leczniczo-uzdrowiskowego zasobów termalnych wód mineralnych. Obejmie to budowę basenów różnego typu - krytych, odkrytych, dziecięcych, budowę pijalni wód oraz adaptację źródeł wód pitnych mineralnych, co stworzy szerokie możliwości wykorzystania ich do leczenia i rehabilitacji. Szczególna pozycja geograficzna, trzy przejścia graniczne z Węgrami, wykwalifikowana siła robocza oraz fakt, że ludność miejscowa włada kilkoma językami obcymi, uzasadnia inwestowanie w rozwój turystyki termalnej regionu.