niedziela, 17 grudnia 2017

Moravsky Krumlov (Czechy)
Moravsky Krumlov (Czechy).

Umowa podpisana 28 sierpnia 2003 r.

Moravský Krumlov - miasto w Czechach, w kraju południowomorawskim.

Naczelną atrakcją Moravskiego Krumlova jest cykl wielkich płócien wielkiego czeskiego artysty Alfonsa Muchy zatytułowany: Epopeja Słowiańska. Jest to malarskie przedstawienie historii Słowian. Dwadzieścia okazałych płócien tego wybitnego artysty wystawiono w tutejszym pałacu. Atrakcją dla Polaków może być fakt, że jeden z obrazów przedstawia bitwę pod Grunwaldem. Wizja Muchy jest nieco inna od wizji przedstawionej przez Matejkę, do której wszyscy przyzwyczaili się niemal jak do fotografii tego zdarzenia. Stworzenie dzieł zajęło Alfonsowi Musze 18 lat a sfinansowane zostało przez amerykańskiego milionera z Chicago. W 1928 r. artysta podarował swe dzieła miastu Praga, które podeszło powściągliwie do tego daru. Krytyka przyjęła obrazy bez większego entuzjazmu. Dzieła znalazły się w końcu w Moravskim Krumlovie gdzie są główną atrakcją miasta.

Inną atrakcją miasta, upamiętnioną i wydobytą na potrzeby turystycznych atrakcji jest związek miasta z Paracelsusem - słynnym średniowiecznym medykiem, prekursorem nowożytnej medycyny. Rynek w Moravkim Krumlowie składa się z atrakcyjnych kamienic przedwojennych oraz kamienic odbudowanych po wojnie.