niedziela, 22 października 2017

Miejski Ośrodek Kultury im. Oskara Kolberga
Miejski Ośrodek Kultury im. Oskara Kolberga.

ul. Jagiellońska 10 a
dyrektor: Andrzej Kowalski
tel./fax 16 648-79-11

Miejski Ośrodek Kultury w Przeworsku rozpoczął swoją działalność w 1977 r. Za całokształt działalności związanej z upowszechnianiem kultury, a zwłaszcza kultywowanie i rozwijanie tradycji kulturalnych twórczości ludowej oraz folkloru, Wojewoda Przemyski 8 czerwca 1987 roku nadał Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Przeworsku imię wybitnego folklorysty, etnografa, muzyka, kompozytora - Oskara Kolberga. W 2002 roku przeworski MOK otrzymał wyróżnienie „Ratusz 2002” w kategorii „Za Zasługi Dla Miasta Przeworska”.

Celem nadrzędnym działalności MOK jest rozwój i kształtowanie potrzeb kulturalnych, przy aktywnym i powszechnym udziale społeczności lokalnej. Ośrodek prowadzi działalność w zakresie wychowania, edukacji i upowszechniania kultury. Realizuje swoje zadania poprzez: prowadzenie pracowni artystycznych, zespołów, kół zainteresowań, upowszechnianie scenicznych programów artystycznych, spotkania autorskie, organizowanie koncertów zamkniętych i plenerowych, przeglądów, konkursów, festiwali i wystaw w różnych dziedzinach sztuki, prowadzenie szkółki muzycznej, kina stałego, organizowanie wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży, prowadzenie kostiumerni, organizowanie kursów tańca, prowadzenie zajęć callanetics, wynajem sal, współpracę z instytucjami kultury, zespołami artystycznymi z terenu miasta oraz kraju, instytucjami oświatowymi, zakładami pracy, fundacjami, stowarzyszeniami i organizacjami społecznymi.

MOK jest miejscem, w którym dzieci, młodzież, dorośli realizują swoje zainteresowania, rozwijają zdolności, a często dopiero je odkrywają, pogłębiają wiedzę  pod opieką wykwalifikowanych  instruktorów. Ośrodek prowadzi zajęcia stałe w zespołach,  kołach zainteresowań i klubach: Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego „Jabłoneczka”, Zespół Taneczny „Plus”, Dziecięcy Zespół Piosenki i Ruchu „Plusik”, Dziecięcy Zespół Tańca Towarzyskiego „Jive”, rytmika, szkółka muzyczna – klasa fortepianu, Dziecięcy Zespół Wokalny „Ósemka”, Zespół Wokalny „Synkopa”,  Zespół Wokalny „Sempre”, Koło Ceramiki i Batiku, Koło Modelarni Lotniczej, Koło Modelarni Okrętowej, Dyskusyjny Klub Filmowy „małe kino WIELKIE FILMY", Klub literacki, Grupa fotograficzno - filmowa „ZOOM art.”, Klub fotograficzno – filmowy, Grupa teatralna, Przeworska Kapela Podwórkowa „Beka”, Orkiestra Dęta, Kapela folkowa „Barban”, Eksperyment muzyczny „Próba otwarta”.

Do ważniejszych wydarzeń w działalności Miejskiego Ośrodka Kultury w Przeworsku należy organizowanie: koncertu dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Noworocznego Koncertu Kolęd, zabawy karnawałowej dla dzieci przed-szkolnych i szkolnych, Międzynarodowego Dnia Ziemi, Urodzin Miasta, Dni Przeworska, imprez z okazji Dnia Dziecka, Przeworskiego Festiwalu Bluesowego, Przeglądu Kapel Podwórkowych.

Corocznie MOK organizuje przeglądy i konkursy: Przegląd Obrzędów Bożonarodzeniowych, Konkurs Modeli Balonów na Ogrzane Powietrze, Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „Sacrum w  literaturze”, Ogólnopolski Konkurs Piosenki „Wygraj sukces”, Festiwal Piosenki Angielskiej,  „Poeci i pisarze dzieciom”, Konkurs poetycki „MATKA ZIEMIA”, konkurs fotograficzny „Moje Miasto Przeworsk”, Konkurs wokalny „I ty możesz zaśpiewać”, Przeworski Przegląd Amatorskiej Sztuki Filmowej, Konkurs Plastyczny  i Fotograficzny „Nastroje Jesieni”, Przegląd Plastyki Przeworskiej, Przeworska Jesień Artystyczna Młodych.