czwartek, 30 marca 2017

Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Przybosia
Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Przybosia.

ul. Piłsudskiego 8

dyrektor: Henryk Prochowski

tel.: 16 648-76-92, fax, księgowość: 16 648-77-39

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Miejska Biblioteka Publiczna została powołana 30 października 1946 roku. Początkowo jej zadaniem było organizowanie bibliotek i punktów bibliotecznych w powiecie, upowszechnianie książki i czytelnictwa w kształceniu kadr bibliotekarskich oraz prowadzenie pracy z czytelnikiem na terenie miasta i powiatu. Od pierwszych chwil swego istnienia biblioteka gromadzi literaturę piękną i popularno-naukową z różnych dziedzin wiedzy, czasopisma, dokumenty życia społecznego, zbiory audiowizualne. Jest największą biblioteką na terenie powiatu przeworskiego.

W strukturze instytucji są cztery agendy: wypożyczalnia, czytelnia, dział dziecięcy, dział audiowizualny, które przez sześć dni w tygodniu udostępniają swoje zbiory. W czytelni funkcjonuje Publiczny Punkt Dostępu do Internetu, utworzony w ramach programu IKONK@. Miejska Biblioteka Publiczna prowadzi również działalność kulturalno-oświatową, informacyjną oraz wystawienniczą. Wszystkie ważne rocznice państwowe, regionalne i miejskie, kulturalne oraz literackie miały i mają swoje odzwierciedlenie w działalności placówki.

Corocznie biblioteka aktywnie włącza się w przygotowanie imprez podczas Dni Przeworska. Z tej okazji na wystawach z cyklu „Wpisani w pamięć przeworszczan” prezentowane są sylwetki osób wyjątkowych, które odeszły, a zostały w pamięci mieszkańców miasta. Biblioteka współpracuje z przeworskimi szkołami, stowarzyszeniami i kołami. Przy bibliotece od 2009 r. działa Przeworski Uniwersytet Trzeciego Wieku. 11 maja 1988 roku Wojewoda Przemyski nadał Miejskiej Bibliotece Publicznej w Przeworsku imię Juliana Przybosia.