środa, 12 grudnia 2018

ZAPOMNIANE RĘKODZIEŁO POGRANICZA PDF Drukuj Email
ZAPOMNIANE RĘKODZIEŁO POGRANICZA.

Podczas spotkania w Stowarzyszeniu Euroregion Karpacki Polska, 4 lipca w Rzeszowie odbyło się uroczyste podpisanie 9 spośród 33 zatwierdzonych do realizacji mikroprojektów w ramach drugiego naboru wniosków Programu Interreg V-A Polska-Słowacja. Wśród dofinansowanych zadań znalazły się również dwa projekty przygotowane przez Urząd Miasta Przeworska: „Zapomniane rękodzieła pogranicza”, we współpracy z naszym partnerem Agencją Rozwoju Regionalnego w Svidniku oraz „Ochrona i rozwój walorów przyrodniczo-krajobrazowych pogranicza”. Umowy podpisał zastępca Burmistrza Miasta Przeworska Wojciech Superson wraz ze Skarbnikiem Miasta Dorotą Jarosz.
W ramach projektu „Zapomniane rękodzieło pogranicza” zaplanowano opracowanie koncepcji funkcjonowania Centrum Tkackiego w Przeworsku, warsztaty tkackie i rękodzielnicze oraz jarmark rzemiosła. Jest to kolejna wspólna inicjatywa partnerska Gminy Miejskiej Przeworsk i Agencji Rozwoju Regionalnego w Svidniku na Słowacji, kontynuacja wcześniej realizowanego projektu „Szlakiem transgranicznych rzemieślników”. Dotychczasowa współpraca z partnerem słowackim i wspólne działania, w tym zrealizowane warsztaty tkackie spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Przeworska.

Uprzejmie informujemy, że Urząd Miasta Przeworska rozpoczyna proces rekrutacji na warsztaty   „Tkanie Artystyczne” w ramach mikroprojektu „Zapomniane rękodzieło pogranicza” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 -2020.

Rekrutacja na warsztaty „Tkanie Artystyczne” odbywać się będzie od dnia 05.10.2018 r. do dnia 05.11.2018 r.

Warsztaty skierowane są do wszystkich osób zainteresowanych technikami tkania gobelinów, projektowania wzorów, zdobycia umiejętności tworzenia gobelinów z nietypowych materiałów.

Rodzaj warsztatów

Planowany termin warsztatów

Liczba godzin warsztatowych

Liczba uczestników warsztatów

Krótki opis warsztatów

Warsztaty stacjonarne „Tkanie artystyczne”

9.11.2018 oraz 14.12.2018 w Giraltowcach /grupa słowacka/

10.11.2018 oraz 15.12.2018 w Przeworsku/grupa polska/

12 godzin (2 dni po 6 godzin dla każdej grupy)

2 grupy po 10 osób

Praktyczne zajęcia w zakresie samodzielnej pracy nad gobelinami, zdobycie umiejętności projektowania wzorów, tworzenie osnowy na ramie gobelinowej, poznanie podstaw technik tkania gobelinów płaskich, tworzenie gobelinów z użyciem różnych, nietypowych materiałów.

Warsztaty wyjazdowe

Termin zostanie ustalony zgodnie z oczekiwaniami uczestników

2 doby

20 osób

(2 grupy)

Wyjazd (wizyta) w wybranych miejscach kultywujących tradycje tkackie i rękodzieło pogranicza polsko-słowackiego

Kryteria rekrutacji i uczestnictwa w warsztatach znajdują się w regulaminie.

Formularze zgłoszeniowe do udziału w warsztatach można składać osobiście lub wysłać w formie elektronicznej (skan) na adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Szczegóły dotyczące warsztatów zawarte są w Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w warsztatach tkackich „Tkanie artystyczne” i warsztatach filcowania „Magia filcowania”. Informację można uzyskać również w biurze projektu, w Referacie Rozwoju Miasta ul. Jagiellońska 10, pok. 222, tel. 16 648 78 44 wew. 132.

Dokumenty rekrutacyjne:

WARSZTATY „TKANIE ARTYSTYCZNE”

Urząd Miasta Przeworska oraz Agencja Rozwoju Regionalnego w Svidniku na Słowacji, w dniach od 9 do 10 listopada 2018 r. zorganizowała warsztaty tkackie „Tkanie artystyczne” w ramach projektu „Zapomniane rękodzieło pogranicza”. Warsztaty poświęcone rękodziełu tkackiemu organizowane są w Przeworsku po raz kolejny i spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Przeworska

i okolic. Warsztaty prowadzi firma „Loricamos”, która w profesjonalny sposób od lat prowadzi różnego rodzaju szkolenia i pokazy rzemieślnicze, a w swoim zespole ma prawdziwych pasjonatów i ekspertów rękodzieła nie tylko tkackiego. W warsztatach bierze udział dwadzieścia osób, dziesięć osób po stronie słowackiej i dziesięć osób po stronie polskiej. Uczestnicy warsztatów to zarówno kobiety jak i mężczyźni, z prawdziwą pasją i potrzebą poznawania nowych nieznanych dla nich, zanikających dawnych zawodów rzemieślniczych obszaru pogranicza polsko-słowackiego. Program pierwszej części warsztatów obejmował wprowadzenie podstaw do samodzielnej pracy nad gobelinami, zdobycie umiejętności w projektowaniu wzorów, tworzenia osnowy na ramie gobelinowej oraz podstawy technik tkania gobelinów płaskich. Uczestnicy podeszli do warsztatów z prawdziwym zaangażowaniem tworząc kolorowe indywidualne wzory czy pierwsze małe gobeliny.

W grudniu 2018, podczas drugiej części warsztatów – bardziej zaawansowanej, uczestnicy będą mieli możliwość poznania i tworzenia gobelinów z nietypowych materiałów np.; futra, sizalu, tworzenia gobelinów z użyciem form przestrzennych inspirując się np. otaczającą przyrodą, pejzażem, sztuką i własną wyobraźnią.

Fotorelacja.