poniedziałek, 18 października 2021
Strona głównaAktualnościDEKLARACJA DOSTĘPNOŚCIBIPKontakt


ZAPOMNIANE RĘKODZIEŁO POGRANICZA PDF Drukuj Email
ZAPOMNIANE RĘKODZIEŁO POGRANICZA.

Podczas spotkania w Stowarzyszeniu Euroregion Karpacki Polska, 4 lipca w Rzeszowie odbyło się uroczyste podpisanie 9 spośród 33 zatwierdzonych do realizacji mikroprojektów w ramach drugiego naboru wniosków Programu Interreg V-A Polska-Słowacja. Wśród dofinansowanych zadań znalazły się również dwa projekty przygotowane przez Urząd Miasta Przeworska: „Zapomniane rękodzieła pogranicza”, we współpracy z naszym partnerem Agencją Rozwoju Regionalnego w Svidniku oraz „Ochrona i rozwój walorów przyrodniczo-krajobrazowych pogranicza”. Umowy podpisał zastępca Burmistrza Miasta Przeworska Wojciech Superson wraz ze Skarbnikiem Miasta Dorotą Jarosz.
W ramach projektu „Zapomniane rękodzieło pogranicza” zaplanowano opracowanie koncepcji funkcjonowania Centrum Tkackiego w Przeworsku, warsztaty tkackie i rękodzielnicze oraz jarmark rzemiosła. Jest to kolejna wspólna inicjatywa partnerska Gminy Miejskiej Przeworsk i Agencji Rozwoju Regionalnego w Svidniku na Słowacji, kontynuacja wcześniej realizowanego projektu „Szlakiem transgranicznych rzemieślników”. Dotychczasowa współpraca z partnerem słowackim i wspólne działania, w tym zrealizowane warsztaty tkackie spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Przeworska.

 

 


Uprzejmie informujemy, że Urząd Miasta Przeworska rozpoczyna proces rekrutacji na warsztaty   „Tkanie Artystyczne” w ramach mikroprojektu „Zapomniane rękodzieło pogranicza” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 -2020.

Rekrutacja na warsztaty „Tkanie Artystyczne” odbywać się będzie od dnia 05.10.2018 r. do dnia 05.11.2018 r.

Warsztaty skierowane są do wszystkich osób zainteresowanych technikami tkania gobelinów, projektowania wzorów, zdobycia umiejętności tworzenia gobelinów z nietypowych materiałów.

Rodzaj warsztatów

Planowany termin warsztatów

Liczba godzin warsztatowych

Liczba uczestników warsztatów

Krótki opis warsztatów

Warsztaty stacjonarne „Tkanie artystyczne”

9.11.2018 oraz 14.12.2018 w Giraltowcach /grupa słowacka/

10.11.2018 oraz 15.12.2018 w Przeworsku/grupa polska/

12 godzin (2 dni po 6 godzin dla każdej grupy)

2 grupy po 10 osób

Praktyczne zajęcia w zakresie samodzielnej pracy nad gobelinami, zdobycie umiejętności projektowania wzorów, tworzenie osnowy na ramie gobelinowej, poznanie podstaw technik tkania gobelinów płaskich, tworzenie gobelinów z użyciem różnych, nietypowych materiałów.

Warsztaty wyjazdowe

Termin zostanie ustalony zgodnie z oczekiwaniami uczestników

2 doby

20 osób

(2 grupy)

Wyjazd (wizyta) w wybranych miejscach kultywujących tradycje tkackie i rękodzieło pogranicza polsko-słowackiego

Kryteria rekrutacji i uczestnictwa w warsztatach znajdują się w regulaminie.

Formularze zgłoszeniowe do udziału w warsztatach można składać osobiście lub wysłać w formie elektronicznej (skan) na adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Szczegóły dotyczące warsztatów zawarte są w Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w warsztatach tkackich „Tkanie artystyczne” i warsztatach filcowania „Magia filcowania”. Informację można uzyskać również w biurze projektu, w Referacie Rozwoju Miasta ul. Jagiellońska 10, pok. 222, tel. 16 648 78 44 wew. 132.

Dokumenty rekrutacyjne:
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
RODO

 


WARSZTATY „TKANIE ARTYSTYCZNE”

Urząd Miasta Przeworska oraz Agencja Rozwoju Regionalnego w Svidniku na Słowacji, w dniach od 9 do 10 listopada 2018 r. zorganizowała warsztaty tkackie „Tkanie artystyczne” w ramach projektu „Zapomniane rękodzieło pogranicza”. Warsztaty poświęcone rękodziełu tkackiemu organizowane są w Przeworsku po raz kolejny i spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Przeworska i okolic. Warsztaty prowadzi firma „Loricamos”, która w profesjonalny sposób od lat prowadzi różnego rodzaju szkolenia i pokazy rzemieślnicze, a w swoim zespole ma prawdziwych pasjonatów i ekspertów rękodzieła nie tylko tkackiego. W warsztatach bierze udział dwadzieścia osób, dziesięć osób po stronie słowackiej i dziesięć osób po stronie polskiej. Uczestnicy warsztatów to zarówno kobiety jak i mężczyźni, z prawdziwą pasją i potrzebą poznawania nowych nieznanych dla nich, zanikających dawnych zawodów rzemieślniczych obszaru pogranicza polsko-słowackiego. Program pierwszej części warsztatów obejmował wprowadzenie podstaw do samodzielnej pracy nad gobelinami, zdobycie umiejętności w projektowaniu wzorów, tworzenia osnowy na ramie gobelinowej oraz podstawy technik tkania gobelinów płaskich. Uczestnicy podeszli do warsztatów z prawdziwym zaangażowaniem tworząc kolorowe indywidualne wzory czy pierwsze małe gobeliny.

W grudniu 2018, podczas drugiej części warsztatów – bardziej zaawansowanej, uczestnicy będą mieli możliwość poznania i tworzenia gobelinów z nietypowych materiałów np.; futra, sizalu, tworzenia gobelinów z użyciem form przestrzennych inspirując się np. otaczającą przyrodą, pejzażem, sztuką i własną wyobraźnią.

Fotorelacja.

 Relacja z drugiej części warsztatów tkackich pn. „Tkanie artystyczne”

W ramach realizowanego projektu „ZAPOMNIANE RĘKODZIEŁO POGRANICZA” w Programie Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020, Urząd Miasta Przeworska wraz z Agencją Rozwoju Regionalnego w Svidniku zorganizował cykl warsztatów tkackich pn.”Tkanie artystyczne”.

II część warsztatów tkackich, bardziej zaawansowana, miała miejsce 14 grudnia na Słowacji oraz 15 grudnia w Przeworsku. Uczestnicy mieli możliwość poznania i tworzenia gobelinów z nietypowych materiałów np.; futra, sizalu, oraz tworzenia gobelinów z użyciem form przestrzennych inspirując się np. otaczającą przyrodą, pejzażem, sztuką i własną wyobraźnią. Przeróżne pomysły na gobeliny powstawały najpierw w głowach uczestników, później na szkicach papierowych, a następnie zostały przeniesione w artystyczną formę gotowego gobelinu. Prace były tak inspirujące i ciekawe, że niektórzy uczestnicy wykonali po dwie i więcej prac. Personel projektu na bieżąco, kolejne, ukończone prace eksponował na wystawie, która po pewnym czasie zamieniła salę warsztatową w kolorowy świat rękodzieła i rzemiosła twórczej wyobraźni uczestników warsztatów. Wielu z nich wyrażało duże zainteresowanie projektem, deklarowało chęć udziału w kolejnych działaniach w ramach poznawania dawnego rękodzieła. Uczestnicy wymieniali się kontaktami w celu dalszego kontynuowania swoich pasji i zainteresowań związanych z tkactwem już we własnym zakresie i z nowymi rodzącymi się pomysłami.

Warsztaty tkackie w Przeworsku odbywające się w ramach realizowanego projektu, zyskały duży rozgłos wśród miłośników rękodzieła, rzemiosła i ginących zawodów. Na zajęcia przybyli goście z Dubiecka, Śliwnicy i Jarosławia. Szczególnym gościem była Pani Danuta Śliwińska inicjatorka i założycielka Regionalnej Izby Pamięci w Śliwnicy, w której zgromadziła przedmioty związane z dawnymi rzemiosłami, a szczególnie tkactwem. W jej pracowni do niedawna jeszcze tkał na swoim ponad stuletnim krośnie najstarszy tkacz na Podkarpaciu Pan Michał Trawnicki i jego brat Pan Józef Trawnicki. Goście i obserwatorzy warsztatów byli zachwyceni pomysłem przywracania pamięci ginącym zawodom, gotowi do pomocy przy kolejnych inicjatywach, dzieląc się też własnymi doświadczeniami z regionu Podkarpacia.

Fotorelacja cz. II

 


 


 

Kryteria rekrutacji i uczestnictwa w warsztatach znajdują się w regulaminie.

Formularze zgłoszeniowe do udziału w warsztatach można składać osobiście lub wysłać w formie elektronicznej (skan) na adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Szczegóły dotyczące warsztatów zawarte są w Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w warsztatach tkackich „Tkanie artystyczne” i warsztatach filcowania „Magia filcowania”. Informację można uzyskać również w biurze projektu, w Referacie Rozwoju Miasta ul. Jagiellońska 10, pok. 222, tel. 16 648 78 44 wew. 132.

Dokumenty rekrutacyjne:
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
RODO


I EDYCJA WARSZTATÓW „MAGIA FILCOWANIA” PRZEPROWADZONYCH W PRZEWORSKU I W GIRALTOWCACH K/SVIDNIKA /SŁOWACJA/


Urząd Miasta Przeworska oraz Agencja Rozwoju Regionalnego w Svidniku na Słowacji - wychodząc z założenia, że równie pięknym co tkactwo zajęciem rękodzielniczym jest praca z wełną poprzez jej filcowanie - zorganizowała w dniach od 01 do 02 lutego 2019 r. w ramach projektu „Zapomniane rękodzieło pogranicza” warsztaty filcowania pn. „Magia filcowania”. Warsztaty filcowania to twórcza zabawa z naturalnym surowcem, nawiązująca do wielowiekowej historii włókiennictwa.

W Polsce filc zaczęto produkować na początku XI wieku, jednak jego rozkwit w Polsce i w całej Europie przypada między XII a XVII wiekiem. Surowcami z których wytwarza się filc jest głównie wełna, możliwe jest jednak pozyskiwanie filcu z niektórych włókien sztucznych oraz z sierści niemal wszystkich zwierząt. W obecnych czasach można zaobserwować powracającą modę na filcowanie, a co za tym idzie powrót do praktyk zapomnianego rękodzieła minionych lat. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się wyroby dekoracyjne z filcu ale zaczyna się również doceniać walory użytkowe wyrobów z filcu, (czapki, szale, koce, kapcie, rękawiczki), które są naturalnie ciepłe, miękkie, a zarazem przepuszczające powietrze. Filcowanie jest techniką, która pozwala na kreatywność i fantazję. Uczestnicy warsztatów, wełnę w różnych kolorach, zgręplowaną z wybranych przez siebie odcieni, układali najpierw w pasma czesanki, następnie projektowali swoje indywidualne wzory, rozrysowując motywy, by w kolejnym kroku poddać wełnę procesowi tarcia, namydlania i w efekcie końcowym filcowania.

W pierwszej edycji warsztatów uczestnicy wykonali ozdobne fantazyjne kwiaty, niepowtarzalne naszyjniki z kul filcowych, oryginalne filcowe bransoletki, kolczyki, dredy i inne ozdoby do wykorzystania w dowolnym celu. Filcowanie jest świetnym sposobem na stworzenie własnych, wyszukanych dodatków dekoracyjnych. Technika filcowania ma również właściwości wyciszające i uspokajające. Jest idealnym zajęciem na długie zimowe wieczory. Warsztaty filcowania w Przeworsku i na Słowacji w Giraltowcach k/Svidnika spotkały się z dużym zainteresowaniem miłośników rękodzieła, rzemiosła i ginących zawodów. Kolejne edycje warsztatów filcowania będą miały miejsce w marcu 2019 roku.

Fotorelacja


II EDYCJA WARSZTATÓW „MAGIA FILCOWANIA” PRZEPROWADZONYCH W PRZEWORSKU I W GIRALTOWCACH K/SVIDNIKA

Już po raz drugi Urząd Miasta Przeworska oraz Agencja Rozwoju Regionalnego w Svidniku na Słowacji w ramach projektu „Zapomniane rękodzieło pogranicza” zorganizowała w dniach od 15 do 16 lutego oraz 29 do 30 marca 2019 r. warsztaty filcowania.

Twórcza nauka i zabawa, z naturalnym surowcem – wełną, okazała się dla uczestników warsztatów niesamowitym nowym doświadczeniem. Uczestnicy projektując nakrycia głowy; czapki, kapelusze, toczki wykazali duże zaangażowanie, kreatywność i fantazję, tworząc według własnych, indywidualnych upodobań. Każdy projekt, barwy, wzory i kształty był inne i niepowtarzalne, dobierane starannie, pod czujnym okiem doświadczonych instruktorów filcowania. Efekty pracy okazały się zaskakujące, a w końcowym etapie ich piękno wynagrodziło trud długotrwałego, ręcznego pocierania mokrej, namydlonej wełny. Panująca moda na odzież i ozdoby filcowe, jak również naturalne właściwości filcowanych tkanin, wzbudziły duże zainteresowanie i aktywność młodszych i starszych uczestników warsztatów, zaszczepiając w nich zmiłowanie do tego typu rękodzieła.

Fotorelacja


JARMARK RZEMIOSŁA - ZAPROSZENIE DLA WYSTAWCÓW

Gmina Miejska Przeworsk wraz z Agencją Rozwoju Regionalnego w Svidniku zapraszają wszystkich miłośników i twórców rękodzieła, rzemiosła, twórczości sztuki ludowej do uczestnictwa w charakterze wystawcy swoich wyrobów na imprezie plenerowej „Jarmark rzemiosła”, która odbędzie się 16 czerwca 2019 r w Przeworsku na terenie  Zajazdu „Pastewnik”, w ramach projektu „Zapomniane rękodzieło pogranicza”. Projekt finansowany jest z Programu Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 -2020.

Zgłoszenia i zapisy wystawców rękodzieła i rzemiosła,  można składać osobiście lub wysłać w formie elektronicznej (skan) na adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.   lub Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . „Karta zgłoszenia wystawcy” jak również „Regulamin dla wystawców” dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Miasta Przeworska w zakładce Interreg Polska – Słowacja – „Zapomniane rękodzieło pogranicza” oraz w siedzibie Urzędu Miasta w Referacie Rozwoju Miasta, pok. 222. Tel:  16 648 78 44  wew. 132.

Jeżeli więc:

-  jesteś twórcą rękodzieła i sztuki ludowej,
- chcesz pokazać tworzone przez siebie wyroby, ręcznie wykonane ozdoby, rzeźby, obrazy itp.,
-  masz oryginalne pomysły twórczości artystycznej,
- chcesz pokazać tradycyjny sposób ich tworzenia,
- chcesz spotkać się z ludźmi których łączy pasja tworzenia, podpatrzeć ich metody twórczej pracy, wymienić się doświadczeniami, wypromować swoje produkty,

 

zgłoś swój udział w „Jarmarku rękodzieła” do 20 maja 2019 r.

REGULAMIN

KARTA ZGŁOSZENIOWA

 

 

Strona głównaAktualnościDEKLARACJA DOSTĘPNOŚCIBIPKontakt
سایت شرط بندی بازی انفجار با ضرایب بالا بهترین سایت پیش بینی فوتبال آموزش شرط بندی فوتبال سایت شرط بندی حضرات ریچ بت گاد بت سایت نیلی افشار سایت هات بت دنیا جهانبخت در شهروند بت آدرس سایت لایو بت در شهروند بت آدرس سایت تاینی بت در شهروند بت آدرس سایت یلماست بت در شهروند بت سایت ای بی تی 90 در شهروند بت پابلو بت در شهروند بت سایت هیس بت مهراد جمح ولف بت میلاد حاتمی در شهروند بت بازی انفجار چیست در شهروند بت آموزش بازی انفجار آدرس سایت شرط بندی حضرات بت پویان مختاری سایت شرط بندی هات بت دنیا جهانبخت سایت بازی انفجار تاینی بت هیس بت سایت شرط بندی سایت شرط بندی یلماس بت ندا یاسی سایت شرط بندی سیب بت سایت جت بت سایت abt90 ساشا سبحانی سایت شرط بندی لایو بت آموزش بازی انفجار آموزش هک بازی انفجار الگوریتم بازی انفجار بهترین سایت بازی انفجار آنلاین دانلود اپلیکیشن بازی انفجار شرط بندی ترفندهای برد بازی انفجار روبات تشخیص ضریب بازی انفجار آموزش برنده شدن در بازی انفجار آدرس سایت بت هیس بت سایت مهراد جم جت بت سایت میلاد حاتمی آدرس سایت تاینی بت آدرس سایت لایو بت داوود هزینه آدرس سایت حضرات پویان مختاری آموزش حرفه ای بازی انفجار آموزش بازی حکم در پرشین بت آموزش پیش بینی فوتبال در پرشین بت Dαѕн.Alι, [25.05.21 03:31] بهترین سایت های شرط بندی ایرانی آموزش بازی انفجار تاینی هلپ آموزش بازی انفجار سایت هیوا نیوز اخبار سلبریتی ها تاینی نیوز google bahis online bahis siteleri casino FaceBook twitter آدرس جدید سایت بت فوروارد فارسی آدرس جدید سایت سیب بت بیوگرافی دنیا جهانبخت آموزش بازی انفجار آنلاین برای بردن سایت شرط بندی حضرات پویان مختاری سایت ای بی تی 90 ساشا سبحانی سایت پیش بینی فوتبال پرشین بت آموزش قوانین بازی پوکر آنلاین شرطی خیانت پویان مختاری به نیلی افشار سایت لایو بت داوود هزینه سایت پابلو بت علیشمس سایت تاک تیک بت سایت شرط بندی حضرات بت اپلیکیشن بت فوروارد دنیا جهانبخت کیست سایت شرط بندی هات بت دنیا جهانبخت سایت گاد بت نیلی افشار سایت شرط بندی فوتبال معتبر سایت شرط بندی فوتبال معتبر Pablobet