poniedziałek, 19 sierpnia 2019

I EDYCJA WARSZTATÓW „MAGIA FILCOWANIA” PRZEPROWADZONYCH W PRZEWORSKU I W GIRALTOWCACH K/SVIDNIKA /SŁOWACJA/ JUŻ ZA NAMI PDF  Array Drukuj Array  Email
I EDYCJA WARSZTATÓW „MAGIA FILCOWANIA” PRZEPROWADZONYCH W PRZEWORSKU I W GIRALTOWCACH K/SVIDNIKA /SŁOWACJA/ JUŻ ZA NAMI.

Urząd Miasta Przeworska oraz Agencja Rozwoju Regionalnego w Svidniku na Słowacji - wychodząc z założenia, że równie pięknym co tkactwo zajęciem rękodzielniczym jest praca z wełną poprzez jej filcowanie - zorganizowała w dniach od 01 do 02 lutego 2019 r. w ramach projektu „Zapomniane rękodzieło pogranicza” warsztaty filcowania pn. „Magia filcowania”. Warsztaty filcowania to twórcza zabawa z naturalnym surowcem, nawiązująca do wielowiekowej historii włókiennictwa.

W Polsce filc zaczęto produkować na początku XI wieku, jednak jego rozkwit w Polsce i w całej Europie przypada między XII a XVII wiekiem. Surowcami z których wytwarza się filc jest głównie wełna, możliwe jest jednak pozyskiwanie filcu z niektórych włókien sztucznych oraz z sierści niemal wszystkich zwierząt. W obecnych czasach można zaobserwować powracającą modę na filcowanie, a co za tym idzie powrót do praktyk zapomnianego rękodzieła minionych lat. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się wyroby dekoracyjne z filcu ale zaczyna się również doceniać walory użytkowe wyrobów z filcu, (czapki, szale, koce, kapcie, rękawiczki), które są naturalnie ciepłe, miękkie, a zarazem przepuszczające powietrze. Filcowanie jest techniką, która pozwala na kreatywność i fantazję. Uczestnicy warsztatów, wełnę w różnych kolorach, zgręplowaną z wybranych przez siebie odcieni, układali najpierw w pasma czesanki, następnie projektowali swoje indywidualne wzory, rozrysowując motywy, by w kolejnym kroku poddać wełnę procesowi tarcia, namydlania i w efekcie końcowym filcowania.

W pierwszej edycji warsztatów uczestnicy wykonali ozdobne fantazyjne kwiaty, niepowtarzalne naszyjniki z kul filcowych, oryginalne filcowe bransoletki, kolczyki, dredy i inne ozdoby do wykorzystania w dowolnym celu. Filcowanie jest świetnym sposobem na stworzenie własnych, wyszukanych dodatków dekoracyjnych. Technika filcowania ma również właściwości wyciszające i uspokajające. Jest idealnym zajęciem na długie zimowe wieczory. Warsztaty filcowania w Przeworsku i na Słowacji w Giraltowcach k/Svidnika spotkały się z dużym zainteresowaniem miłośników rękodzieła, rzemiosła i ginących zawodów. Kolejne edycje warsztatów filcowania będą miały miejsce w marcu 2019 roku.