wtorek, 20 listopada 2018

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA PDF  Array Drukuj Array  Email
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA.

Dzień 20 listopada, już po raz czwarty, poświęcony jest Prawom Dziecka.  Na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2014 roku ustanowił Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji przeworskie przedszkolaki przez cały dzień poznawały przysługujące im prawa.

Zwieńczeniem akcji był barwny korowód dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 i Przedszkola Miejskiego nr 3, które z balonami, transparentami i trąbkami przeszły przed budynek Urzędu Miasta. Tam na najmłodszych czekał Burmistrz Miasta Przeworska Leszek Kisiel wraz z Sekretarz Miasta Przeworska Agnieszką Zakrzewską. Dzieci przedstawiły burmistrzowi wypisane przez siebie prawa, spostrzeżenia i propozycje, które zostały wyeksponowane na tablicy informacyjnej urzędu. Na zakończenie w ramach podziękowania za wytrwałość i odwiedziny dzieci zostały obdarowane cukierkami.

Prawa człowieka zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka dotyczą każdej osoby od chwili narodzin, natomiast dzieci dodatkowo chronione są prawami zawartymi w Konwencji o Prawach Dziecka. Konwencja uchwalona z inicjatywy Polski, 20 listopada 1986 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, została podpisana przez wszystkie państwa na świecie.

więcej zdjęć: FB