wtorek, 16 lipca 2019

KONCERT DUO ALIADA „NEW COLOURS OF THE PAST“. PDF  Array Drukuj Array  Email
KONCERT DUO ALIADA „NEW COLOURS OF THE PAST“..

8 grudnia 2016 r. w miejskim ratuszu rozbrzmiewały wspaniałe dźwięki saksofonu i akordeonu. W koncercie „NEW COLOURS OF THE PAST“ zaprezentował się duet „Duo Aliada”. Wykonawcy: Michał Knot i Bogdan Laketic zabrali zgromadzoną publiczność w podróż po krainie muzyki klasycznej. Koncert zorganizowany w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego - Przeworsk 2016, rozpoczęła Magdalena Siwa-Kujawa witając wszystkich przybyłych oraz prezentując sylwetki artystów.

Polsko – serbski duet szybko przekonał słuchaczy, że połączenie dwóch, na pierwszy rzut oka odmiennych instrumentów, jakimi są saksofon i akordeon daje różnorodne możliwości aranżacji oraz piękne, harmonijne brzmienie.

Podczas występu Michał Knot, który jest również jurorem tegorocznego festiwalu i ocenia młodych adeptów saksofonu, opowiedział o cechach łączących oba instrumenty i genezie powstania duetu. W programie przygotowanym przez artystów publiczność usłyszała utwory: Sonata Op.1 No.2 in G minor HWV360 - GEORG FREDERICH HÄNDEL, Holberg Suite, Op. 40 - EDVARD GRIEG, 3 miniatures - KRZYSZTOF PENDERECKI, Romanian Folk Dances - BÉLA BARTÓK oraz Histoire du Tango 3. "Night Club 1960" - ASTOR PIAZOLLA. Po gromkich brawach na bis muzycy zagrali IMPROWIZACJĘ NA TEMATY BAŁKAŃSKIE, która wzbudziła zachwyt i jeszcze większe oklaski.

W podziękowaniu za wspaniały koncert z-ca Burmistrza Miasta Przeworska Wojciech Superson wręczył wykonawcom pamiątkowe albumy, oraz pogratulował inicjatywy Dyrektorowi PSM w Przeworsku Ryszardowi Koniecznemu i Dyrektorowi Artystycznemu Festiwalu Wiesławowi Wojtasowi.

Założony w 2013 roku Duet Aliada występował w prestiżowych salach koncertowych, takich jak Musikverein w Wiedniu, Brucknerhaus w Linz, Radiokulturhaus w Wiedniu, czy Palais Niederösterreich, został także przyjęty przez Radio ORF oraz ARS Produktion. Ponadto duet otrzymał liczne nagrody (m.in. nagrodę w konkursie Fidelio 2013 w Wiedniu, tytuł „HFP Artist of the Year“). Michał Knot otrzymał w 2016 roku nagrodę w konkursie „Wybitny Polak w Austrii” w kategorii „Młodzi Polacy”. Fotorelacja.