wtorek, 23 kwietnia 2019

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI PDF  Array Drukuj Array  Email
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI.

Jak co roku na przeworskim Rynku odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Mimo chłodu wielu mieszkańców miasta przybyło na rynek świętować 98. rocznicę jej odzyskania. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele wojewódzkich władz samorządowych: członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar oraz radny sejmiku Województwa Podkarpackiego Tomasz Bury, władze samorządowe miasta i powiatu, poczty sztandarowe jednostek organizacyjnych, szkół, stowarzyszeń i organizacji działających w Przeworsku.

Uroczystości poprzedziła msza święta za Ojczyznę w Bazylice Kolegiackiej pw. Ducha Świętego, podczas której kadeci klasy służb mundurowych Zespołu Szkół Zawodowych im. Króla Jana III Sobieskiego w Przeworsku złożyli ślubowanie. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta Miejskiego Ośrodka Kultury pod kierownictwem Tadeusza Zaręby oraz Chór Męski „Echo”. Po mszy uczestnicy przeszli pod tablicę upamiętniającą „Cud nad Wisłą”.

Po odegraniu hymnu państwowego i wciągnięciu flagi państwowej na maszt głos zabrał Burmistrz Miasta Przeworska Leszek Kisiel. Przemawiając burmistrz podkreślił, że wśród wybitnych Polaków, którzy wnieśli swój udział w odrodzenie się państwowości polskiej znajdują się również mieszkańcy naszego miasta. Wspomniał tutaj generała brygady Jana Władysława Chmurowicza, jako uczestnika walk o odzyskanie i utrzymanie niepodległości Polski pod koniec drugiej dekady ubiegłego wieku. Burmistrz zwrócił uwagę, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze musi być rozwijana i pielęgnowana, aby mogła wzrastać i się rozwijać w świadomości społecznej. Po uroczystościach na Rynku, zaproszeni goście przeszli pod tablicę upamiętniającą generała Jana Władysława Chmurowicza, gdzie złożyli wiązanki kwiatów. Uroczystości zakończyły się przemarszem pod budynek Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta.