wtorek, 16 lipca 2019

POWIATOWY LEKARZ WETERYNARII INFORMUJE PDF  Array Drukuj Array  Email
POWIATOWY LEKARZ WETERYNARII INFORMUJE.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Przeworsku informuje, że w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF)  i nowym rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - każda sztuka trzody chlewnej, która opuści stado, od dziś będzie musiała mieć wystawione świadectwo zdrowia. Nowe przepisy, które dotyczą wszystkich hodowców trzody w Polsce obowiązują od  4 listopada 2016 r. i związane są z zaostrzaniem walki z ASF.

Obecnie zgodnie z nowymi przepisami, hodowca będzie zobowiązany do powiadomienia lekarza weterynarii o chęci sprzedaży sztuk z odpowiednim wyprzedzeniem, tym samym lekarz weterynarii przeprowadzi badanie kliniczne i wystawi świadectwo zdrowia dla badanej grupy zwierząt. Informacja o obowiązku posiadania świadectwa znalazła się w opublikowanym w dniu 27 października 2016 r. rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 25 października 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. poz. 1770). Świadectwo zdrowia ważne jest przez 48 godzin od daty jego wystawienia. Na terenie powiatu przeworskiego lekarzami upoważnionymi do wystawiania ww. świadectw są: lek. wet. Marek Kamiński, tel. 693 855 040 (Gorzyce 260), lek. wet. Andrzej Kapias, tel. 16 641 14 13 (Gać), lek. wet. Henryk Pindak, tel. 609 501 920 (Cząstkowice), lek. wet. Dariusz Giełbaga, tel. 530 015 530 (Kańczuga)"