wtorek, 16 lipca 2019

PRZEWORSKIE DZIECI PRZECIW PRZEMOCY
Wpisany przez Wojciech Pieniążek
piątek, 07 czerwca 2019 09:40
PRZEWORSKIE DZIECI PRZECIW PRZEMOCY.

Trzeci rok z rzędu przeworskie dzieci i młodzież wraz z wychowawcami wyraziły sprzeciw skandując stanowcze NIE dla przemocy. W czwartek 6 czerwca br. ulicami miasta przeszedł marsz zorganizowany przez Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, na którym pojawiły się społeczności wszystkich miejskich szkół i przedszkoli. Wśród zebranych obecni byli m.in. Przewodniczący Rady Miasta Przeworska Tomasz Majba oraz Skarbnik Miasta Przeworska Dorota Jarosz.

Z wypisanymi na transparentach hasłami „NIE dla przemocy wobec dzieci i młodzieży”, uczestnicy kampanii zwracali uwagę na potrzebę budowania świata bez agresji, bezpiecznego, gwarantującego wszystkim odpowiednie warunki dorastania i rozwoju. Pod ratuszem, we wspólnym geście solidarności dzieci wypuściły w niebo setki symbolicznych, pomarańczowych balonów. W imieniu Burmistrza Miasta Przeworska wszystkim uczestnikom i pedagogom podziękował za obecność Przewodniczący Rady Tomasz Majba. Zwrócił uwagę na konieczność rozwiązywania problemu agresji i przemocy. Przemarsz zakończył się przy Miejskim Ośrodku Kultury w Przeworsku.

W latach poprzednich kampania odbywała się porą jesienną. Wówczas przyłączaliśmy się  do światowej akcji - 19 dni przeciwko przemocy  i krzywdzeniu dzieci i młodzieży, która w listopadzie rozgrywała  się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. W tym roku  po raz pierwszy  zorganizowano lokalną kampanię, trwającą od 1 do 6  czerwca 2019 r. pod hasłem „PRZEWORSKIE DZIECI PRZECIW PRZEMOCY”.

W ramach akcji w pierwszych dniach czerwca uczniowie klas VIII Szkoły Podstawowej Nr 2 w Przeworsku pod okiem pedagoga szkolnego Katarzyny Krupińskiej oraz nauczycieli: Doroty Chmury, Joanny Hołowaty, Lidii Sztych-Hudali i Mariusza Siuśty przygotowali spektakl teatralny traktujący o przemocy rówieśniczej w środowisku szkolnym. Inscenizację kończyła dyskusja tematyczna prowadzona przez pedagoga, w której  uczestniczyli zebrani uczniowie. Sztuka wystawiona została we wszystkich przeworskich szkołach podstawowych. Zwieńczeniem tych wydarzeń był wspomniany wyżej przemarsz ulicami miasta.