niedziela, 27 września 2020
Strona głównaAktualnościDEKLARACJA DOSTĘPNOŚCIBIPKontakt


DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ
Wpisany przez Wojciech Pieniążek   
piątek, 12 kwietnia 2019 14:46
DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ.

Jutro, 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm 14 listopada 2007 roku. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. W tym dniu przywołujemy pamięć wszystkich zamordowanych w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Bykowni i innych miejscach sowieckiej kaźni.

Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna – NKWD ZSRS – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów. Władze ZSRS mordując elitę polskiego społeczeństwa, chcieli również zgładzić pamięć o tych bohaterach. Na szczęście to się nie udało, pamięć „nie chciała ulec przemocy”. Sadzone od wielu lat dęby pamięci rosną i przypominają o tej trudnej historii, o bohaterstwie okupionym krwią. Uczniowie Gimnazjum Nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Przeworsku również posadzili dęby upamiętniając związanych z ziemią przeworską Majora Antoniego Łotuszkę, ur. 06.01.1900 r. w Przeworsku, zamordowanego w Katyniu oraz kapitana Rudolfa Gustawa Pistla, ur. 4.04.1889 r. w Starym Zagórzu, zamordowanego w Charkowie.

Żyjąc w wolnej Polsce, możemy i powinniśmy z należnym szacunkiem oddać cześć bohaterom, których życie przerwała sowiecka kula wymierzona w tył głowy. W dniu jutrzejszym, niech każdy z nas choć na chwile zatrzyma się i wspomni, oddając hołd pomordowanym.

„I tylko pamięć została
Po tej katyńskiej nocy…
Pamięć nie dała się zgładzić,
Nie chciała ulec przemocy.”

(Feliks Konarski/ Marian Hemar, „Katyń”)

 

 

 

Strona głównaAktualnościDEKLARACJA DOSTĘPNOŚCIBIPKontakt