wtorek, 22 stycznia 2019

GITAROWY WIECZÓR W RATUSZU
Wpisany przez Wojciech Pieniążek
środa, 19 grudnia 2018 10:43
GITAROWY WIECZÓR W RATUSZU.

W piękny świat muzyki gitarowej można było przenieść się we wtorkowy wieczór podczas koncertu organizowanego przez Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. Mieczysława Karłowicza w Przeworsku oraz Burmistrza Miasta Przeworska.

Kolejny już koncert w przeworskim ratuszu, mimo przedświątecznych obowiązków, zachęcił do przyjścia spore grono miłośników gitary i muzyki klasycznej. Wśród słuchaczy byli również z-ca Burmistrza Miasta Przeworska Wojciech Superson, Sekretarz Miasta Przeworska Agnieszka Zakrzewska i Przewodniczący Rady Miasta Tomasz Majba.

Przed zebranymi jako pierwszy zaprezentował się kwartet gitarowy Felice Guitar Quartet, który tworzą uczniowie Szkoły Muzycznej II stopnia Towarzystwa Muzycznego w Jarosławiu Natalia Kornatka, Dorota Perczyńska, Olga Hala i Kacper Kardasiński pod kierunkiem nauczyciela gry na gitarze klasycznej mgra Roberta Polańskiego. Młodzi gitarzyści niedawno ponownie odnieśli sukces w Stanach Zjednoczonych zdobywając pierwsze miejsce w kategorii Small Ensemble Youth Division podczas prestiżowego konkursu organizowanego przez Guitar Foundation of America. W swoim repertuarze wykonują utwory m.in. J. S. Bacha, G. Bizeta, czy współczesnego mistrza gitary klasycznej Andrewa Yorka. Przeworska publiczność po energetycznym koncercie nagrodziła muzyków brawami.

Następnie wystąpił profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach Marek Nosal. Pedagog, wirtuoz gitary uznając klasę młodszych kolegów nazwał ich fenomenem światowym. Marek Nosal zaprezentował w koncercie m.in. utwory prosto ze słonecznej Hiszpanii, wariacje węgierskie, a także kołysankę i oberka, nawiązując do muzyki polskiej. Po gromkich brawach, publiczność doczekała się bisu w wykonaniu artysty.