czwartek, 13 grudnia 2018

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ NIEWIDOMYCH W PRZEWORSKU
Wpisany przez Wojciech Pieniążek
czwartek, 15 listopada 2018 09:02
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ NIEWIDOMYCH W PRZEWORSKU.

Celem obchodów Międzynarodowego Dnia Niewidomych jest przypomnienie, że osoby niewidome i słabowidzące są obecne w naszym społeczeństwie oraz uczestniczą w nim na równi z osobami pełnosprawnymi. Osoby z wadami wzroku w tym właśnie dniu podkreślają swoje współistnienie, starają się przedstawiać opinii publicznej tematykę związaną z nimi.

Poprzez środki masowego przekazu oraz różnego rodzaje akcje organizowane przez środowiska osób niewidomych i słabowidzących z ich udziałem, starają się zwrócić na siebie uwagę i przypomnieć o sobie zdrowej części społeczeństwa.

Działanie na rzecz osób niewidomych podejmowane były jeszcze przed 1964 rokiem w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Francja. Problemy osób niewidomych są znane od wieków i od zawsze wiążą się z aktywnością władz i społeczeństwa skierowaną do łagodzenia ich negatywnych skutków.

W Przeworsku Dzień Niewidomych obchodzono właśnie dzisiaj. Członkowie Polskiego Związku Niewidomych spotkali się w obecności swoich władz związkowych, a także władz powiatowych i miejskich. W zastępstwie Burmistrza Miasta Przeworska Leszka Kisiela życzenia osobom niedowidzącym i niewidzącym złożyła Sekretarz Miasta Przeworska Agnieszka Zakrzewska.

Prezes rzeszowskiego PZN wyróżnił brązową odznaką honorową Pana Tadeusza Pawlaka.

Spotkanie umilił występ dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku.

Międzynarodowy Dzień Niewidomych zwany jest również Międzynarodowym Dniem Białej Laski.