niedziela, 21 października 2018

SPOTKANIE Z „KOMPUTEROWYM ĆPUNEM”
poniedziałek, 09 kwietnia 2018 15:04
SPOTKANIE Z „KOMPUTEROWYM ĆPUNEM”.

Problem uzależnienia od gier komputerowych jest coraz bardziej dostrzegalny. Prasa, telewizja, środki masowego przekazu ostrzegają przed ich złym wpływem na człowieka. Głównie można go zaobserwować u dzieci i młodzieży, choć dosięga to również osób dorosłych. O tym jak cienka jest granica pomiędzy rozrywką, a nałogiem pisze w swojej książce pt. „Komputerowy ćpun” Krzysztof Piersa.

We wtorek 10 kwietnia Burmistrz Miasta Przeworska, Miejska Biblioteka Publiczna w Przeworsku oraz Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Przemyślu Filia w Przeworsku zaprosili dzieci, młodzież i mieszkańców miasta na spotkanie autorskie z pisarzem.

Podczas spotkania, które odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury w Przeworsku obecni byli m.in. Sekretarz Miasta Przeworska Agnieszka Zakrzewska, Katarzyna Rudnicka - kierownik Filii w Przeworsku Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Przemyślu oraz dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przeworsku Henryk Prochowski.

Krzysztof Piersa tłumaczył temat uzależnienia od gier komputerowych w oparciu o własne doświadczenia. Autor nie jest naukowcem, lekarzem, czy psychologiem, jest człowiekiem, który był dotknięty omawianym syndromem. Poprzez swoje doświadczenie chce pomagać innym „komputerowym ćpunom”, gdyż jak zauważa uzależnienie od komputera wcale nie jest mniej poważne od konwencjonalnych używek. Autor obok problemu komputera zwrócił uwagę na bardzo negatywny wpływ nadużywania telefonów komórkowych i mediów społecznościowych. Ludzie stają się aspołeczni, nerwowi, zatracają w sobie zdolności komunikacyjne.

W spotkaniu uczestniczyły dzieci i młodzież z przeworskich szkół podstawowych, gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych. Zebrani w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury byli bardzo zainteresowani tematem i zadawali autorowi sporo ciekawych pytań.

W dzisiejszym świecie wciąż za mało jest świadomości w temacie gier komputerowych, mimo rosnącego problemu nadal niewiele jest terapeutów i ośrodków leczących tego typu zaburzenia. Niezwykle ważne jest zatem informowanie, uświadamianie i zapobieganie podobnym problemom. Na zakończenie spotkania można było nabyć książki Krzysztofa Piersy wraz z autografem oraz zamienić z autorem kilka zdań.