czwartek, 19 października 2017

Wpisany przez Wiktor Janusz
wtorek, 05 września 2017 09:14
ŚWIĘTO PRZEWORSKICH PSZCZELARZY.

3 września 2017 r. Koło Pszczelarzy w Przeworsku obchodziło sześćdziesiątą rocznicę swojego istnienia. W uroczystym jubileuszu uczestniczył Burmistrz Miasta Przeworska Leszek Kisiel i Sekretarz Miasta Przeworska Agnieszka Zakrzewska. Obchody rozpoczęto mszą świętą koncelebrowaną w kościele oo. Bernardynów w Przeworsku.

Gwardian klasztoru o. Izajasz Styczyński w wygłoszonej homilii ukazał znaczenie pszczoły w życiu człowieka oraz jej symbolikę biblijną. Przed zakończeniem mszy, nastąpił podniosły akt uhonorowania sztandaru przeworskiego koła Kombatanckim Krzyżem Zwycięstwa.

Po mszy świętej, poczty sztandarowe kół pszczelarzy w Jarosławiu, Tuchowie, Wiązownicy i Przeworsku, zaproszeni goście i pszczelarze, eskortowani dla bezpieczeństwa drogowego policyjnym radiowozem, udali się do skansenu Pastewnik. Zgodnie z przeworską tradycją pszczelarską, część oficjalną rozpoczęto w alejce pamięci zmarłych pszczelarzy. Przy pamiątkowej lipie i głazie, obok Dworku z Krzeczowic, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Jarosławiu Jerzy Kosiński oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar, wręczyli odznaczenia pszczelarskie. Wśród wyróżnionych był Burmistrz Przeworska Leszek Kisiel, który otrzymał Srebrną Odznakę Pszczelarską.

Ostatnim punktem oficjalnych obchodów pszczelarskiego święta było posadzenie „Lipy pamięci”, przy której napis na tablicy przytwierdzonej do okazałego kamienia głosi:

LIPA PAMIĘCI
POŚWIĘCONA PSZCZELARZOM – OBROŃCOM OJCZYZNY
I ODBUDOWUJĄCYM KRAJ ZE ZNISZCZEŃ WOJENNYCH.
KOŁO PSZCZELARZY W PRZEWORSKU
W 60 ROCZNICĘ SWOJEGO ISTNIENIA

Przeworsk, wrzesień 2017 r.