piątek, 18 sierpnia 2017

ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
poniedziałek, 31 lipca 2017 08:48
ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO.

1 sierpnia uczcimy 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. O Godzinie „W” (17:00) na okres 1 minuty zachowując dźwięk ciągły, w Przeworsku i na terenie całego województwa zostaną włączone syreny alarmowe. O godz 17.01 z wieży ratusza można będzie usłyszeć dźwięki powstańczej Warszawy i piosenki związane z powstaniem.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00, na rozkaz dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego. W dniu wybuchu powstania SS-Reichsführer Heinrich Himmler, powołując się na dyspozycję Hitlera, wydał rozkaz zniszczenia miasta i wyniszczenia ludności cywilnej Warszawy. Powstanie trwało 63 dni. W tym czasie zginęło 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Największe straty były wśród ludności cywilnej, wyniosły około 180 tysięcy zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około pół miliona, wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone przez Niemców.